Poloha ve spánku ovlivňuje naše zdraví, lepší je spát na levém boku

Spánek je pro naše zdraví mimořádně důležitý. Nestačí však, abychom dodrželi předepsaných osm hodin odpočinku, ale je také velmi důležité, zda spíme v dobře větrané místnosti, na pohodlné matraci a také ve správné poloze.

Podle tradiční medicíny i podle vědců je ideální polohou pro kvalitní a vydatný spánek poloha na levém boku. Naše tělo totiž není zcela souměrné a orgány v našem těle jsou poskládány tak, že jim pro odpočinek lépe vyhovuje právě tato poloha. Proč to tak je a jaké to může mít výhody pro vaše zdraví?

Podpora lymfatického oběhu

Lymfatický systém má poměrně náročný úkol – má z těla odvádět odpadní produkty, které se během běžného dne snadno hromadí. Podle odborníků by právě spánek na levém boku měl usnadňovat absorpci přebytečných tekutin a jejich efektivní transport do krevního řečiště. Je to tak zejména proto, že levá strana těla je, co se týče lymfy, dominantnější. Díky této poloze tedy bude vaše tělo po ránu v lepší kondici, jelikož škodlivé látky budou efektivněji odstraněny.

Zlepšuje trávení

Nemálo lidem bere kvalitní spánek nesprávně fungující trávení. Lidé pociťují i během noci nepříjemné projevy, které je budí a neumožňují jim si řádně odpočinout. Žaludek ale není v těle umístěn přesně uprostřed, spíše se nachází při levé strany těla. Pokud tedy spíme na levém boku, pomáháme svému tělu zajistit lepší průchod natrávené potravy směrem ke střevům a pak dále až ke konečníku. Bude se vám nejen lépe spát, ale také si zajistíte pravidelnou ranní stolici.

Zdravější pro srdce

Jelikož je srdce na levé straně a na naše tělo působí gravitace, spaním na levém boku můžeme srdci hodně ulehčit. Nachází se v přirozené poloze a může i během spánku odpočívat a nabírat sílu na další den. Dosáhnete také toho, že se zlepší prokrvování celého těla, a tím pádem bude moci regenerační proces snadno proběhnout.

Nejlepší poloha pro těhotné

Pokud jste zažila těhotenství, dobře víte, že spánek s velkým břichem a kopajícím miminkem může být pořádně náročný. Lékaři proto doporučují spát na levém boku, a to hned z několika důvodů. Díky této poloze se usnadní průtok krve do dělohy a plodu, ale také si ulevíte od nepříjemné bolesti zad a zmenší se tlak dělohy na játra a jiné okolní orgány.

Proti bolestem zad

Pokud vás trápí bolesti zad, pak je ideální odpočívat na boku. Spánek na břiše totiž neúměrně namáhá vaši krčí páteř a spánek na zádech není pro řadu lidí příjemný z jiných důvodů. Odpočinek na levém boku ale uvolňuje napětí páteře a také dolní části zad a břicha.

Konec pálení žáhy

Jestliže trpíte na nepříjemné pálení žáhy, je poloha na levém boku ideální pozicí, která by vám měla ulevit. Tímto způsobem se zklidňují žaludeční šťávy, vaše trávení bude probíhat snadněji a nepříjemného vracení se žaludečních kyselin se obávat nemusíte.

Fotografie: Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte