Pacientů s infekcemi v uchu rapidně přibývá. 99 % lidí si za to však může samo vlastní chybou

Fotografie: Depositphotos

Čištění uší pomocí vatových tyčinek je spojováno s určitými riziky, včetně zhoršení sluchu. Pokud to děláte často i vy, měli byste raději co nejdříve přestat.  

Čištění uší pomocí vatových tyčinek je nedílná součást hygieny mnoha lidí. Pokud to však děláte i vy, měli byste si dát pozor – při nesprávném použití této pomůcky si můžete napáchat mnoho škod na zdraví, a proto je dobré brát na vědomí možná rizika. Ještě lépe navíc uděláte, pokud přestanete tyčinky používat a nahradíte je účinnějšími, méně invazivními způsoby čištění, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Čištění uší tyčinkami

Podle odborníků většina lidí nepoužívá vatové tyčinky správně – jejich strkání do uší sice může být zábavné, ale jedná se o jednu velkou chybu, která může způsobit mnoho škod. To potvrdil také William H. Shapiro, audiolog a klinický lékař z Newyorské univerzity, který vysvětlil tuto záležitost ve svém videu. Sdělil, že použitím tyčinky může dojít k zatlačení vosku hlouběji do zvukovodu, kde se přilepí k bubínku. Tím se však omezí jeho schopnost vibrovat, což může vést až ke ztrátě sluchu.

Vosk chrání ucho před infekcemi, vniknutím bakterií a také zvlhčuje zvukovod. Pokud však dojde k jeho zatlačení a následně přílišnému nahromadění, může to vést k poranění, onemocnění a nebezpečným komplikacím. Stejně může nesprávné používání ušních tyčinek vést k bolestem uší, zhoršení sluchu, hučení v uších, závratím nebo nepříjemnému pocitu ucpaného ucha. Níže se můžete podívat na video, ve kterém celou záležitost odborník Shapiro vysvětlil.

Jak si správně čistit uši

Ačkoliv byly ušní tyčinky skutečně vytvořeny k odstraňování nečistot v ušních dutinách, lze vyhledat v lékárnách mnohem lepší prostředky. Mnohem lépe vám například pomůže vlhký hadřík nebo tampon, kterými stačí otřít vnější části uší. Stejně tak můžete využít řadu specializovaných ušních sprejů nebo kapek, které jsou určeny ke změkčení a následnému odstranění vosku, který se nahromadil. Berte také na vědomí, že ušní maz je přirozenou součástí lidského těla, a proto není vždy nutné ho odstraňovat.

Maz má v uchu své právoplatné místo. Svým zbarvením však může varovat před infekcí i poraněním

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]