Švédská dieta: Populární způsob hubnutí, který zároveň udrží tělo ve výborné kondici

Fotografie: Depositphotos

Švédská dieta patří v současnosti mezi nejpopulárnější způsob stravování, který vám pomůže zhubnout a udržet zdraví těla v co nejlepší kondici.

Ne každá dieta znamená hladovění, vyřazení všech tučných jídel a soustředění se na konzumaci pouze zeleniny a ovoce. Skvělým příkladem je toho právě švédská dieta, která si v současnosti získává pro své neuvěřitelné výsledky čím dál větší oblibu. Více prozradila lékařka Julia Ries.

Co je to švédská dieta

Švédská dieta je založena na snížení příjmu sacharidů a zaměřuje se především na tuky a bílkoviny. Její největší výhodou je to, že při ní nemusíte myslet na množství zkonzumovaných kalorií a konkrétní časy, kdy je můžete jíst – stačí dodržovat ustanovená pravidla, která jsou pro ni typická. Výsledkem však nejenže shodíte přebytečná kila zlepšíte svůj zdravotní stav, ale také podpoříte činnost svého trávicího systému a funkci mozku. V zásadě jde také o skvělou prevenci vzniku srdečních chorob, protože snižuje hladinu nezdravého cholesterolu.

Hlavní zásady švédské diety

Švédská dieta dělí potraviny do 3 základních skupin, a to:

  • Potraviny, které můžete jíst, kdykoliv se vám zachce: Všechny druhy masa, všechny druhy ryb, vařená vejce, zelenina, která roste nad zemí (zelí, kapusta, brokolice, cuketa, rajčata, špenát, salát a papriky), houby, avokádo a olivy, mléčné výrobky, zejména ty s vysokým podílem tuku (jogurt, máslo, zakysaná smetana a sýr), ořechy a semínka.

  • Potraviny, které můžete jíst příležitostně: Zelenina, jako je červená řepa, mrkev, tuřín a celer, ovoce (stačí jedno ovoce denně, a to nejlépe lesní druhy) a hořká čokoláda s více než 70 % kakaa.
  • Potraviny, které nemůžete konzumovat: Cukr, kupované džusy, perlivé nápoje, těstoviny, sušenky, koláče, zmrzlina, müsli a umělá sladidla. obiloviny a škroby, margarín a rafinované oleje a alkohol, zejména pivo.
Fotografie: Pexels

Zastánci této diety také doporučují pít hodně zeleného čaje, který prokazatelně pomáhá hubnout a podporuje detoxikaci těla. Stejně tak byste neměli zapomínat na konzumaci dostatečného množství vody, která udrží vaše tělo hydratované a podpoří činnost vašich orgánů.

Tajemství této diety spočívá ve vybraných potravinách

Švédská dieta umožňuje konzumovat ořechy a zeleninu. Ty tělu dodávají velké množství vlákniny, která zvyšuje hladinu energie během dne, zlepšuje trávení a také reguluje spotřebu cukrů v těle, čímž pomáhá kontrolovat jejich hladinu v krvi. Tento druh stravování je zejména bohatý na bílkoviny, které sice obsahují více kalorií než sacharidy, ale doplňují energetické zásoby těla, zrychlují metabolismus a zásobí tělo aminokyselinami, které pomáhají spalovat tuky, i když nejste aktivní – proto tato dieta umožňuje spalovat kalorie během spánku.

Hlavní tajemství této diety ovšem spočívá ve vyloučení všech rafinovaných cukrů z jídelníčku. Ty jsou totiž podle jejích zastánců největším nepřítelem lidského zdraví, protože i jejich mírná konzumace vede ke zvyšování rizika vzniku srdečních chorob, jako je zejména cukrovka 2. typu. Pokud chcete švédskou dietu vyzkoušet, rozhodně také nezapomínejte na to, že by jí měl vždy doprovázet sport – tedy nejlépe 3-4 hodiny pohybu týdně.

Zdroj: Healthline, Healthline