Přírodní prostředky na ředění krve najdete i ve vaší kuchyni

Zvýšená viskozita krve (tedy hustší charakter), kdy je potřeba myslet na ředění krve, se většinou vyskytuje u lidí s narůstajícím věkem a může být příčinou vzniku řady velmi nepříjemných i nebezpečných onemocnění především kardiovaskulárního systému, jako jsou varixy (křečové žíly), ale i srdeční nebo mozková příhoda.

Houstnutí krve e přímo spojeno s problémy s průtokem krve (vysoký krevní tlak), proto je také při jeho výskytu potřeba hustotu krve účinně snižovat. Základním postupem je v tomto směru odběr většího množství s doporučením na rychlé doplnění vodou.

Pro dlouhodobou regulaci hustoty krve se pak využívají léky na její ředění, které lze ovšem dále podpořit správnou dietou, životním stylem, ale také přírodními přípravky (bylinkami), které podporují správnou krvetvorbu. Zde je několik z nich, které můžete užívat, potýkáte-li se s danými problémy.

Fotografie: Freepik

Bylinky pomáhající regulovat hustotu krve

Přírodních prostředků na ředění krve existuje celá řada a lze je rozdělit do tří skupin na:

  • běžné bylinky
  • potraviny
  • léčivé bylinky

Toto členění je aplikováno zejména z toho důvodu, že u běžných bylinek si můžete dovolit konzumaci pravidelnou a ve větším množství – obvykle mají uklidňující účinek a regulace průtoku/hustoty krve je spíše vedlejším efektem. Jedná se primárně o některé druhy koření, které se standardně přidávají do čajových směsí nebo jako chuťové přísady jídel.

Potraviny s vlivem na ředění krve konzumujeme běžně jako součást pokrmů, pro lepší účinek by tedy měla být pouze úroveň této konzumace zvýšena. U léčivých bylinek je ovšem nutné sledovat kontraindikace, resp. další účinky, které mohou pro tělo představovat zátěž nebo vám jiným způsobem uškodit.

Běžné bylinky a koření pro ředění krve

Mezi klasickými bylinkami můžete pro regulaci hustoty krve používat například pelyněk, čekanku, hloh, meduňku, akát, ginkgo nebo kaštan. Obecně je optimální pít čaje, které tyto bylinky obsahují, nebo si vyrobit vlastní tinktury.

U kaštanu se tato tinktura vyrábí z kůry (hnědého obalu) semen stromu jírovec maďal, které naložíte do vodky (přibližně 50 g na 0,5 l) a necháte dva týdny luhovat na tmavém místě. Tinktura se užívá jako sirup (denně 2 – 3krát rozmícháte lžičku v sálku vody a nalačno vypijete).

Potraviny pomáhající s ředěním krve

Vedle běžných bylinek lze hustotu krve účinně regulovat také prostřednictvím potravin, jako jsou mořské ryby, meloun, citrusové plody, okurky, paprika, rajčata nebo hořká čokoláda, ale také vlašské ořechy – ideální jsou muškátový oříšek nebo česnek. Jejich zvýšeným příjmem v běžné kuchyni můžete zlepšit kvalitu krve a zároveň celkovou tělesnou kondici.

Fotografie: Pixabay

Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků rychleji, můžete si rovněž připravit tinkturu či kapky výluhem v alkoholu. U muškátového oříšku se používá 100 g nastrouhané nati, která se nechá luhovat v 0,5 l vodky po dobu 2-3 týdnů a konzumuje se 3krát denně smíchaná s vodou (20-30 kapek) nejméně půlhodiny před jídlem. Česnek se seká nadrobno a poté smíchá s vodkou v poměru 1:2 a nechá se 2 týdny na tmavém místě luhovat při pravidelném protřepávání. Poté se výluh smíchá s medem a citronovou šťávou a konzumuje v množství 1 polévkové lžíce denně před spaním.

Léčivé bylinky

U léčivých bylinek je problém především s více účinky, proto je nutné dávat pozor na to, jakou konkrétní si k regulaci krve vyberete. Volit můžete mezi třezalkou, řebříčkem, kopřivou, přesličkou a dalšími. Důležité je také pamatovat na to, že používání bylinek a potravin ředících krev je nutné podpořit aktivním pohybem, který zrychluje a přirozeně zlepšuje krevní oběh.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]