Extravagantní tropické ovoce – Ananas

Ananas je tropické ovoce, které seženete na pultech obchodů po celý rok a je plné vitamínů B1 a B6. Rovněž disponuje, skoro polovinu doporučeného denního příjmu vitamínu C. Za zmínku určitě stojí i důležitý vitamín E. Je v něm obsaženo zhruba 88% vody, sodík, draslík a vápník.  Dále je ananas bohatým zdrojem manganu, který je součástí mnohých enzymů. Nachází se v něm také množství organických kyselin a síra. Proto mohou některé citlivější osoby po konzumaci tohoto ovoce zaznamenat bolest hlavy.

Všestranné využití ananasu

Obsahuje látky s protizánětlivými účinky a má mnoho pozitivních vlastností na lidské zdraví. Čerstvá šťáva z něj pomáhá při horečnatém onemocnění. Mnoho potravinových doplňků obsahuje právě výtažky z ananasu. Najdete je dokonce v přípravcích určených na hubnutí.  Výtečný je v syrovém stavu, ale dá se použít i zpracovaný tepelně. Hojně využíván je především v exotické kuchyni. Maso se díky ananasu stává chutnější a křehčí. I kompoty a sirupy nejsou pro vás určitě žhavou novinkou.

Kyseliny v něm obsažené zlepšují trávení a působí močopudně. Ananas tepelně upravovaný a kompotovaný přichází až o polovinu svých účinných látek. V oblasti Karibiku je ananas považován za přírodní afrodisiakum. Pozor si však musíme dát na nezralé plody, které obsahují spoustu kyselin. Ty mohou jednak poškodit zubní sklovinu, ale také žaludeční stěny. Neskladujte ho v chladu a nechejte ho raději dozrát při pokojové teplotě – s lednicí se nemá příliš v lásce.

Ananas v syrovém stavu

Použít jej můžete, jak bylo uvedeno při vaření, ale mnohem lépe uděláte, pokud jej budete konzumovat čerstvý. Připravit si z něj můžete ovocný salát, pohár s želatinou, chutné smoothie, nebo šťávu smíchat s kokosovým likérem Malibu. Získáte tak výtečný drink, pro chvíle pohody a návštěvu.

Fotografie publikována se svolením zole4 Photography/FreeDigitalPhotos.net