Zázvor umí mnohem více než jen skvěle dochutit čaj. Jeho vliv na zdraví je pro mnohé neznámý

Fotografie: Freepik

Že je zázvor zdraví prospěšný je již dlouhá léta známá věc, která nikoho nepřekvapí. Jeho konzumace je možná ve formě čerstvého kořene, sušených plátků nebo jako jemného prášku.

Zázvor je léčivá bylina, která je původem z Indie. Ke konzumaci se používá část jeho kořene, která je velmi aromatická a má žlutou barvu. Bylina má značné léčebné využití, ale je vhodná i jako dochucovadlo. Její chuť je sladká, ale zároveň jemně pikantní, hodí se proto na přípravu sladkých i slaných pokrmů. Obsahuje bioaktivní sloučeninu gingerol, která v sobě skrývá velké množství léčivých vlastností, a navíc m silný protizánětlivý a antioxidační účinek.

Proč je jeho konzumace zdraví prospěšná

Konzumace zázvoru nám značně pomáhá při problémech s trávicím ústrojím. Dokáže pozitivně ovlivňovat stav našeho žaludku a pomáhá nám při pocitech nadmutí nebo při pálení žáhy. Účinný je také při boji s nevolností a je proto doporučován po operaci, při chemoterapii nebo během těhotenství. Při jeho konzumaci ale musíme být opatrní: denní dávka zázvoru by neměla překročit 4 gramy. Zvýšenou opatrnost jeho konzumaci věnujeme hlavně v případě těhotenství.

Fotografie: Pexels

Čerstvý zázvor má výrazné protizánětlivé účinky. Během studie bylo zjištěno, že 2 gramy extraktu ze zázvoru denně dokázaly významně snížit rakovinné buňky v tlustém střevě. Měli bychom ho proto zařadit do našeho jídelníčku pravidelně, a to ve formě koření nebo čaje. V zimě se hodí na přípravu horkého nápoje spolu v kombinaci s medem a citronem, dokáže totiž potlačit počáteční příznaky chřipky a nachlazení.

Pozitivní dopad na naše trávení, ale i problémy s bolestí

Výtažky z kořene zázvoru zvyšují hladinu serotoninu v těle, což přispívá k úlevě od opakovaných bolestí hlavy a migrén. Podporuje také pohyb potravy ze žaludku do tenkého střeva, čímž snižuje plyn, který se hromadí ve střevech. Při pravidelné konzumaci zázvoru tedy dochází ke snížení zánětu střev a také k lepšímu vstřebávání potřebných živin.

Fotografie: Pexels

Zázvor je také doporučeným pomocníkem při boji s vysokou tělesnou hmotností. Pomáhá snížit oxidační stres a zánět v těle. Tím sice přímo neovlivňuje naši tělesnou hmotnost, ale má vliv na kardiovaskulární onemocnění, která následně ovlivňují nadměrné ukládání tuků v našem těle. Pomáhá také stabilizovat hladinu cukru v krvi, což proces hubnutí výrazně podporuje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]