Důvody, proč ženy pijí více alkoholu, než kdykoliv v minulosti

Ukázalo se, že vztah žen k alkoholu je komplikovanější, než by se mohlo zdát. V posledních letech se udály velké změny v zaměstnání, vzdělanosti, sociálním statusu i přístupu k alkoholu. Jeho konzumací si mnoho žen pokouší ulevit od depresí, úzkosti, stresu, různých obav, nešťastných vztahů a dalších nesnází.

Možná si mnoho žen říká, že trocha alkoholu občas neškodí, ale záleží na tom, za jakých okolností si žena alkohol dává. Příjemné uvolňující účinky mohou totiž svádět k opakování a lehce se tak vypěstuje závislost, přičemž odstartovat problém lze i na malých dávkách. To, že nemáte na alkoholu závislost zjistíte úplně snadno – dokážete se bez něj obejít.

Jak zjistit závislost?

  • Denní skryté popíjení alkoholu

  • Každodenní konzumace alkoholu, byť v malých dávkách

  • Nutkavá chuť na alkohol

  • Dobrá káva nebo čaj sklenku alkoholu zkrátka nenahradí

  • Neschopnost regulovat množství vypitého alkoholu

  • Trávení volného času aktivitami, při nichž je alkohol k mání

  • Ztráta zájmu o vztahy a koníčky/aktivity

Rozhodně není pravdou, že k alkoholu se upínají pouze sociálně slabší vrstvy či ženy s nižší inteligencí. Mezi alkoholičkami se naopak ocitají velmi vzdělané a úspěšné ženy, pečující maminky a manželky.

Jak to všechno začalo?

Lidé dlouho užívali alkohol k samoléčení. Ale dnes lidé potřebují úlevu mnohem častěji, než kdykoliv v minulosti. Tempo, kterým většina žen žije, je vražedné. Od rušného dne v kanceláři si odskočí vyzvednout dítě do školky/školy, pak i s dítětem běží na nákup, psát domů úkoly a mezi tím ji už bublá na plotně večeře, skládá prádlo a chystá věci na následující den – nejjednodušší co může udělat, je nalít si sklenku vína či piva během tohoto chaosu. Je to dokonalý dekompresní nástroj, který snižuje veškerý tlak.

Velkou roli hraje i úzkost, která patří k době, ve které žijeme. Lákadlem dát si alkohol jsou i častější firemní akce a akce s přáteli. Zvlášť, pokud k vašim známým patří takoví, kteří alkohol pijí hodně a často.

Škodí jedna sklenka vína denně?

Podle mnoha vědeckých studií sklenka vína denně neškodí, pokud si ji člověk vychutná třeba po dobré večeři a nepoužívá alkohol k vyřešení svých problémů. Kvalitní víno může být zdraví prospěšné, kvůli obsahu polyfenolů. Malá pravidelná dávka tohoto nápoje snižuje vysoký krevní tlak, riziko cukrovky, infarktu myokardu a výskyt ischemických chorob. To, že na této denní sklence nejste závislí zjistíte tak, že si ji prostě nějakou dobu nedáte a nebude vám nijak chybět a nerozhodí vás to.

Obrázky: pixabay.com