Nedostatečná osobní hygiena s sebou nese tato zásadní rizika, o kterých ví jen hrstka lidí

Fotografie: Wolfmann / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Osobní hygiena každého člověka je jiná. Ovšem ti, kteří ji zanedbávají, se vystavují riziku rozvoje nejrůznějších onemocnění. Navíc pro své okolí nejsou příliš příjemnou společností.

Každý den člověk přijde do kontaktu s miliony bakterií a virů. Mohou na vašem těle ulpívat po delší dobu a v horších případech pak způsobit zdravotní komplikace. Proto je velice důležité dodržovat osobní hygienu. Nejde totiž jen o to, aby vaše tělo neuvolňovalo nepříjemný zápach, ale také o prevenci různých onemocnění.

Proč na osobní hygieně tolik záleží

Pokud si sem tam nevyčistíte zuby hned ráno a čekáte až do samotného poledne nebo se někdy cítíte natolik unavení, že vynecháte večerní sprchu, není to žádná tragédie. Ovšem některé špatné zvyky v osobní hygieně vám mohou způsobit starosti v podobě nepříjemných onemocnění, které čekají na svou příležitost. Například pokud si po použití toalety pravidelně nemyjete ruce, můžete rozšířit bakterie, viry a parazity, jak uvádí Debra Rose Wilson.

Důsledky nedostatečné osobní hygieny

I když není zdravé sprchovat se příliš často, nedostatečná osobní hygiena vám může způsobit mnoho nepříjemností. Potní žlázy produkují pot, jakmile se ocitnete ve stresu, jste přehřátí či hormonálně nebo fyzicky aktivní. Pot je sám o sobě bez zápachu, dokud se ovšem nedá dohromady s bakteriemi na vaší kůži, jak uvádí Carissa Stephens. Riziko tělesného zápachu ale není jediným a nejzásadnějším důvodem, proč se pravidelně mýt. Mezi následky špatné hygieny také patří:

  • Akné
  • Psoriáza
  • Dermatitida
  • Ekzém
  • Nerovnováha dobrých a špatných bakterií
  • Kožní infekce
  • Hyperpigmentace

Zápach z úst je minulostí díky efektivním návykům. Pomůže i žvýkání petržele a hygiena

Druhy hygieny, jaké byste měli dodržovat

Každý má představy o osobní hygieně jiné, někdo se sprchuje 2x denně, čistí si zuby po každém jídle, někdo si rád dopřává dlouhou horkou lázeň, jiný zase rychle vlítne do sprchy a za 3 minuty je venku. Na takových faktorech však nezáleží tolik jako na tom, zdali dodržujete základní pravidla hygieny. Po použití toalety je vždy potřeba umýt si ruce. Vždy použijte mýdlo nebo – není-li mýdlo k dispozici – dezinfekční prostředek. Ruce si myjte pravidelně před a po manipulaci s jídlem, pokud jste byli vyhodit odpadkový koš, kýcháte nebo jste se dotkli nějakého zvířete.

čištění zubů
Fotografie: Freepik

Stejně tak nestačí ruce pod tekoucí vodou nechat jen pár vteřin, alespoň půl minuty by mělo být dostačující. Opláchnutí celého těla dodržujte jednou denně, vlasy si myjte alespoň 2x za týden. Nezapomínejte ani na nehty, jak uvádí server Healthline. Pravidelně si je stříhejte, dohlédněte, aby byly krátké a čisté. Úprava nehtů, na kterou se často zapomíná, může zabránit šíření choroboplodných zárodků do úst a dalších tělesných otvorů.

V neposlední řadě dodržujte zubní hygienu. Je nesmírně důležitá nejen pro krásně bílý úsměv, ale především pro prevenci onemocnění dásní a vzniku zubního kazu. Vždy si čistěte zuby minimálně 2x denně, ráno po probuzení a večer před spaním. Nezapomínejte také na používání zubní nitě a antibakteriální ústní vody. O důležitosti ústní hygieny jsme psali více na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]