Proti ucapnému nosu a rýmě lze zakročit i bez drahé medicíny. Pomůže i zvlhčovač vzduchu a hydratace

Fotografie: Depositphotos

Ucpaný nos a rýma jsou velmi nepříjemné problémy, které vám dokáží pokazit náladu a narušit každodenní život. Ulevit si od nich můžete však snadno.

Pokud máte ucpaný nos nebo vás trápí nezastavitelná rýma, nemusíte ihned užívat léky plné chemie či spěchat k lékaři na vyšetření. Pomoci si dokážete i vy sami, a to aplikací jednoduchých domácích triků, které zmírní vaše příznaky již během několika minut – ty lze mimo jiné podle lékařky Megan Soliman použít, ať už je jejich příčina jakákoli. Pomůže vám zejména zvlhčovač vzduchu, dostatečná hydratace a také použití solného roztoku.

Použijte zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je velmi užitečným pomocníkem v boji proti bolavým dutinám a ucpanému nosu, protože dokáže přeměňovat vodu na vlhkost. Jakmile začne plnit vzduch v místnosti a vy ho budete vdechovat, pomůže vám zklidnit podrážděné tkáně a oteklé cévy v nose a dutinách. Pro zvýšení účinku tohoto přístroje do něj můžete přidat ještě vhodný esenciální olej, který navíc provoní vaši domácnost a přispěje k vaší psychické pohodě.

Zůstaňte dostatečně hydratovaní

Abyste se co nejrychleji zbavili příznaků chřipky a nachlazení, je dobré zaměřit se na pití dostatečného množství tekutin. Tímto způsobem totiž udržíte optimální úroveň hydratace ve svém těle, čímž ztenčíte hlen v nosních průchodech a zároveň snížíte případný tlak ve svých dutinách. V případě, že ucpaný nos doprovází bolesti v krku, měli byste podle webu Healthline pít spíše teplé tekutiny, jako je čaj, které pomáhají zmírnit nepohodlí.

Použijte solný sprej

Slaná voda si dokáže velmi dobře poradit s usazeným hlenem v nose a rozpustit ho. Stačí si ho zakoupit již připravený ve speciálním obchodě, nebo si jej můžete vyrobit i doma. Pro přípravu je však vždy nutné použít převařenou vodu a nejlépe mořskou sůl. Roztokem si pak několikrát denně vyplachujte nosní dutiny a veškeré příznaky budou brzy pryč. Ještě před zahájením léčby bude nejlepší, když se o metodě poradíte se svým lékařem.

Fotografie: Pixabay

Horká sprcha nebo koupel

Pára ze sprchy je dalším osvědčeným pomocníkem, který dokáže uvolnit hlen v nose a snížit zánět. Metoda je přitom velmi jednoduchá – stačí si během mytí těla pustit horkou vodu a poté ve sprchovém koutě chvíli vyčkat. Díky výparům se vám bude posléze dýchat mnohem lépe a bolestivé příznaky začnou pomalu mizet. Stejného účinku dosáhnete také vdechováním páry z horké vody ve dřezu.

Ráno s ucpaným nosem je zbytečně nepříjemným startem dne. Mezi příčiny patří i nosní polypy a infekce

V takovém případě vám pomůže položení ručníku přes hlavu a následné naklonění nad umyvadlo plné horké vody. Jakmile se vytvoří pára, začněte ji několik minut vdechovat (pro získání ještě lepšího účinku můžete do vody přidat mátový esenciální olej). Na webu ZdravéStravování jsme také psali o rychlé záchraně pro každého, koho trápí urputná rýma.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]