Rychlá záchrana pro každého, koho trápí urputná rýma. Zbavte se jí během jednoho dne

Fotografie: Depositphotos

Rýma patří mezi nejběžnější nachlazení. Říká se o ní, že léčená i neléčená trvá týden. Existují ale způsoby, jak zmírnit její nepříjemné příznaky.

V chladném období podzimu či zimy někdy stačí málo k tomu, abyste se tzv. nachladili a chytili rýmu. V tomto čase jsou totiž ideální podmínky pro přenos virové nákazy, jež stojí za vznikem rýmy neboli rhinitis. Člověk se dostane do stavu, kdy se neobejde bez kapesníku, hůř se mu dýchá a celkově se cítí nemocný. Jak se zbavit rýmy v co nejkratší době, abyste byli zase fit, prozradila lékařka Chris Young.

Léčená i neléčená rýma trvá týden

Nepříjemný doprovodný příznak rýmy je vodnatá sekrece z nosu a zduřená nosní sliznice, jež brání normálnímu průchodu vzduchu. Dýchání nosem se tak stává ztíženým, objevuje se i kašel. Pokud na virovou nákazu nasedne bakteriální, může se objevit i zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha.

Fotografie: Pixabay

Abyste tomuto stavu předešli, je třeba rýmu léčit hned v jejím začátku. Ideální je pár dnů strávit doma v klidu a v teple, což podpoří léčbu i imunitní systém, který si s nemocí pak lépe poradí. Jestliže použijete některé babské rady, rýmy se zbavíte v kratším čase.

Mořská voda

Ucpaný nos trápí při rýmě asi nejvíce. Když nepomůže se vysmrkat, přicházejí na řadu další možnosti, které vám uleví. Základem je zvlhčování nosní sliznice, čímž zředíte hlen v nosu a zklidníte tak hodně podrážděnou nosní sliznici. Ideální je použít mořskou vodu ve spreji, jež je běžně k dostání v lékárnách. Lze samozřejmě využít i výhody jiných nosních sprejů s účinnou látkou, je však třeba brát v potaz to, že na nich může vzniknout závislost.

Inhalace horké páry

Úlevu od rýmy přináší i inhalace horké páry, kdy necháte osolenou vodu v hrnci přivést k varu. Pak se nad hrnec nakloníte a páru vdechujete. Kromě soli lze do vody přidat i bylinky – černý bez, tymián, hřebíček či zázvor. Pára má podobný efekt jako sprej, provlhčuje nemocné nosní sliznice. Dokonce dokáže ulevit i od ucpaných dutin. Lepšího výsledku docílíte, pokud svou hlavu a hrnec přikryjete ručníkem, a zajistíte tak, aby pára neunikala bez užitku. Inhalace by měla trvat asi 20 minut.

Fotografie: Pixabay

Dostatek tekutin

I při obyčejné rýmě je nutné tělu pravidelně dodávat tekutiny. Mají za úkol zředit hlen, který se v nose tvoří, a zároveň zvlhčovat zduřelou nosní sliznici. Nejlepší variantou je kombinace bylinných čajů a obyčejné vlažné vody. Z bylinek lze vsadit na účinky sušeného lipového květu, heřmánku či černého bezu. Čaj je vhodné pít teplý, může být i oslazený medem s přídavkem citronové šťávy, která je zdrojem vitamínu C. Ten pomáhá k lepší obranyschopnosti organismu.

Zdroj: Healthline