Jednoduchý polštářový test odhalí problémy s ucpanými tepnami. Výsledek ihned a z pohodlí domova

Fotografie: Depositphotos

Ucpané tepny jsou závažný problém, který může nepěkně poškodit vaše zdraví. Rozpoznejte je včas pomocí tohoto polštářového testu.

Ucpané tepny jsou problém, který vzniká v důsledku hromadění tukových látek na jejich vnitřních stěnách. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, protože často nevyvolává zjevné příznaky a zůstává nepovšimnuto, dokud nezpůsobí komplikace, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice, říká lékař Adam Bernstein.

Proč se vám ucpávají tepny

Ucpávání tepen se v medicíně nazývá ateroskleróza. Ta je charakterizována hromaděním látek na vnitřních stěnách tepen a je častou příčinou srdečního infarktu či dalších kardiovaskulárních problémů. Toto onemocnění může postihnout kteroukoliv tepnu v těle, ovšem nejčastěji se vyskytuje v těch, které zásobují krví srdce, mozek nebo v tepnách na nohou. K tvorbě tukového plátu navíc dochází již zpočátku mladého věku.

Když se tento plát ovšem zvětší, zúží se tepna natolik, že jí již nemůže procházet dostatek krve. To vede k určitým problémům, jako je pocit nepohodlí, a to zejména při cvičení, bolest a pocit tlaku na hrudi a v případě ucpání tepen v nohách nepříjemné pocity v lýtkách. Nejzávažnější komplikací aterosklerózy je poté odloučení části tukového plátu a následný vznik krevní sraženiny, která může vést k úplnému ucpání tepny a může způsobit následný infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

Test na ucpané tepny v nohách

Zdravotní stav vašich tepen můžete snadno a rychle posoudit již pomocí obyčejného polštáře. Lehněte si jednoduše zády na postel nebo pohovku a opřete si nohy o jeden nebo více polštářů tak, aby svíraly s pánví úhel 45 stupňů. V této poloze zůstaňte asi minutu, přičemž sledujte barvu kůže na chodidlech – zbledla, nebo je její odstín stále stejný?

Fotografie: Pixabay

Po uplynutí jedné minuty spusťte nohy rychle dolů a zůstaňte vsedě s koleny v úhlu 90 stupňů. Pokud vaše nohy při zvednutí velmi zbledly a poté trvalo dvě nebo více minut, než se vrátily do normální barvy, měli byste rychle zpozornit, neboť by se mohlo jednat o ucpání tepen dolních končetin. Test samozřejmě není stoprocentní, ale měl by vás donutit uvažovat, zda navštívit lékaře.

Potraviny, které zabraňují ucpávání tepen

Některé potraviny pomáhají předcházet ateroskleróze a dokonce zajišťují lepší prokrvení celého těla. Pokud se před tímto problémem chcete chránit, začněte jíst více:

  • Kiwi: Je bohaté na antioxidanty, které dokáží snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi a také plaku, který se usazuje na vnitřních stěnách tepen.
  • Tučných ryb: Losos, tuňák a sleď obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou zdrojem dobrých tuků, které zabraňují tvorbě plaku v tepnách.
  • Bobulí: Jahody, borůvky, ostružiny a další druhy bobulovin obsahují silné antioxidanty a jsou bohaté na vitamíny, které prospívají kardiovaskulárnímu systému.
  • Česnek: Snižuje krevní tlak a hladinu špatného cholesterolu.
  • Špenát: Je bohatý na vitamíny A a C, které pomáhají předcházet vzniku aterosklerotických plátů. Obsahuje také draslík a foláty, které snižují krevní tlak.
  • Olivový olej: Je dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin a užitečných antioxidantů, které zabraňují tvorbě plaku.

Zdroj: Healthline