Typické projevy periferního arteriálního onemocnění, které je třeba brát vážně. Každý ztracený den je znát

Fotografie: Depositphotos

Pokud se snadno unavíte a po několika hodinách chůze vás chytají křeče do nohou, měli byste rychle zpozornět. Možná trpíte periferním arteriálním onemocněním.

Periferní arteriální onemocnění (PAD) je závažné onemocnění, které způsobuje zúžení periferních tepen nohou, žaludku, rukou a hlavy. Jeho příčinou ve většině případech bývá ateroskleróza v nohách, jež omezuje průtok krve do těchto oblastí. PAD ovšem bývá bohužel velmi často špatně diagnostikován, a proto je důležité znát jeho nejčastější příznaky a v případě jejich rozpoznání okamžitě kontaktovat praktického lékaře. Jinak vás může ohrozit na životě, varuje doktorka Peggy Pletcher.

Periferní arteriální onemocnění

Periferní arteriální onemocnění (PAD) je onemocnění charakterizované sníženým prokrvením dolních končetin v důsledku jejich zúžení nebo kompletního ucpání. Hlavní příčinou tohoto problému zpravidla bývá ateroskleróza, tedy kornatění tepen, ke kterému dochází, když se na stěnách tepen začnou objevovat výčnělky zvané aterosklerotické pláty. Tento plak se skládá především z cholesterolu, vápníku a vláknité tkáně.

Jedná se ovšem o velmi závažný problém, který ve většině případů vede ke zvýšenému riziku srdečního infarktu nebo mrtvice. A právě proto je důležité PAD správně a včas diagnostikovat, neboť v opačném případě může závažně ohrozit váš život. Mezi další příčiny pak patří také vysoký krevní tlak, obezita nebo nadváha a sedavý, neaktivní způsob života. Onemocnění pak také může zhoršit cukrovka.

Nejčastější příznaky PAD

Abyste včas rozpoznali periferní arteriální onemocnění, je zapotřebí znát jeho typické příznaky. Bohužel je však třeba dodat, že se nemusí dostavit vždy. Zpravidla byste si měli dávat pozor především na:

  • bolest nohou při pohybu, která ustoupí až v momentě, když se zastavíte,
  • křeče v lýtku, které mohou každým dnem nabírat na intenzitě,
  • pálení v dolních končetinách,
  • necitlivost dolních končetin,
  • nohy jsou chladnější než ostatní části těla,
  • ztráta ochlupení nohou,
  • velmi lesklá pleť,
  • v pozdějších stadiích tohoto onemocnění může mít pacient problémy s hojením ran na nohou.
Fotografie: Pexels

PAD lze také snadno a bezbolestně diagnostikovat měřením kladívkového indexu paže. V takovém případě vám váš cévní chirurg změří pomocí ultrazvukového (dopplerovského) přístroje krevní tlak v pažích a v úrovni kotníků (pomocí kladívka), díky čemuž následně vyvodí bezpečné závěry o stavu vašich tepen. Dalším diagnostickým testem je triplex břišní aorty, ilických tepen a tepen dolních končetin, při kterém je v mnoha případech také nutné provést CT nebo MRI angiografii nebo digitální angiografii břišní aorty, ilických tepen a tepen dolních končetin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]