Přírodní elixír vás jednou provždy zbaví problémů s nadýmáním. Stačí jeden šálek a máte vyhráno

Fotografie: 조혜경 / Creative Commons / Attribution 2.0 kr

Nafouklé břicho může mít řadu příčin, které lze léčit hezky podomácku. Stačí vyzkoušet tyto jednoduché tipy a problém bude brzy pryč. 

Pokud se již nějakou dobu potýkáte s nafouknutým břichem, rozhodně byste to neměli ignorovat. Existuje totiž hned několik příčin, které za tímto nepříjemným příznakem mohou stát, a to včetně nedostatečné konzumace vody či nadměrného polykání vzduchu. Problémů se však můžete poměrně snadno zbavit, a to prostřednictvím správných potravin. Ty stačí dle lékařky Michele Cho-Dorado zařadit do svého jídelníčku.

Vhodný pitný režim a zázvorový čaj

Začít byste měli tím, že si nastavíte vhodný pitný režim. Právě totiž nedostatečná konzumace vody může ovlivnit způsob, jakým tělo tekutiny ovládá. A paradoxně když jich má málo, začíná své poslední zásoby ukládat právě do oblasti břicha, načež vypadá nafouknuté a větší. Stejně tak je dobré se v takovém případě vyhnout přílišné konzumaci nápojů s bublinkami a alkoholu, protože ty k nafukování břicha přispívají.

Při pití vody byste pak měli být také na pozoru, abyste zbytečně nepolykali vzduch. To se nejčastěji děje zejména při cucání vody brčkem, mimo pití také při cucání bonbonů, žvýkání žvýkaček a rychlé konzumaci jídla. Velmi užitečným pomocníkem v boji proti tomuto příznaku pak může být i zázvorový čaj, jenž má řadu zdravotních přínosů pro lidský organismus, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli.

Střevní parazité prozradí svou přítomnost díky jasným příznakům. Patří mezi ně i únava a nevolnost

Pomohou i banány a jogurty

S nafouknutým břichem vám dokáže rovněž pomoci pravidelná konzumace banánu. Jen to nepřehánějte s množstvím, pak by se problém mohl spíše zhoršit, vysvětluje doktorka Amy Richter. Toto lahodné ovoce obsahuje hodně draslíku, který je nezbytný pro regulaci hladiny cukru krvi a správný průtok krve. Abyste z něj mohli vytěžit maximum, můžete si z něj a půl šálku mléka, jednoho jogurtu, půl šálku ovesných vloček, 2 polévkových lžic arašídového másla, lžičky medu a trošky skořice připravit smoothie.

zralé žluté banány
Fotografie: Pixabay

Stejně tak můžete zařadit do svého pravidelného jídelníčku i více samotných jogurtů, neboť obsahují probiotika. Právě jejich absence může často předcházet nafouknutému břichu a dalším problémům, které s ním dle serveru Healthline souvisí.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]