Mnohé potraviny, které běžně konzumujeme mohou poškozovat cévy

S kvalitou jídla stojí a padá kvalita zdraví. A to nejenom pokud jde o cévy. Tak to zkrátka je, bylo a vždycky bude. Přestože však účinky jídla na lidský organismus znali už předkové před tisícovkami let, obyvatelé dnešního světa se bez rozmyslu ládují jedy a pak se diví, proč jim zdraví selhává.

Vzhledem k tomu, že dietetická doporučení a názor na škodlivost či prospěšnost různých druhů potravin se v průběhu času mění v závislosti na úrovni výzkumu, ale i na lobby potravinářských koncernů, není snadné se ve změti informací vyznat. Co tedy jíst, abychom byli zdraví?

Cévy jsou základní rozvodný systém kyslíku a živin v lidském těle. Nesprávnou výživou ale způsobujeme to, co dělá vodní kámen našim vodovodním trubkám: ucpáváme je. V tu chvíli tak krev nemůže dostatečně proudit po těle a nezvládá vyživovat všechny tkáně tak, jak by potřebovaly. Pokud ale jíme jen podřadné jídlo z továren, vlastně ani není, čím by krev tělo vyživovala, prospěšné látky totiž nemá z čeho získat. Povíme vám, která čtveřice poživatin vstupujících do našeho těla škodí zdraví cév i ostatních tkání těla nejvíce.

Cukr

Cukr je často zvaný také jako bílý jed. V lidském organismu vytváří stejnou závislost, jaká vzniká třeba na heroinu. Navíc procesem rafinace cukr přichází o zbytky prospěšných látek a vitaminů, které si vzal z cukrové řepy a zůstává jen ochuzené sladké nic. Problém je v tom, že poté, co cukr vstoupí do těla, má tendence brát si zpátky to, o co byl rafinací připraven. To znamená, že odčerpává živiny z lidského těla a váže je na svou vlastní chemickou strukturu.

Kromě toho nespotřebovaný cukr (veškerý, nejen ten rafinovaný) vyvolává inzulinovou reakci, která s narůstajícím příjmem musí být stále vyšší a později vede k vyčerpání síly slinivky, která přestane být schopná tento hormon vyrábět a selže. V tu chvíli vzniká cukrovka, která se mimo jiné negativně odráží i na zdraví oběhového systému.

Trans tuky (Trans mastné kyseliny)

Záhadný, v současnosti stále častěji užívaný název v sobě neskrývá nic jiného, než staré „dobré“ margaríny, které byly před pár desítkami let doporučovány namísto živočišných tuků, které byly tou dobou považovány za škodlivé. Ukázalo se, že trans tuky jsou ještě mnohem škodlivější, zanášejí cévy množstvím škodlivého LDL cholesterolu a ten ochranný HDL ničí. Tím tyto tuky výrazně přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob, které zabíjí vůbec nejvíce lidí v populaci.

Samotné margaríny obsahující trans tuky už jsou na trhu jen v malém množství, ale nezmizely. Používají se k výrobě polotovarů (i těch vydávaných za zdravé), fast food potravin a používají je k vaření i mnohé restaurace. Často jsou v cereálních tyčinkách, salátových zálivkách, majonézách, brambůrcích, krekrech či sušenkách.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]