Dodržování zásad správného stravování je snadnější než se může zdát

Cítíte se neustále unavení a bez energie? Máte potíže se spánkem? Trápí vás problémy se zažíváním? Zdravé stravování vám ulehčí. Zkuste dodržet naše pravidla pro zdravější životní styl a uvidíte, že mnoho vašich problémů vymizí samo od sebe již během několika málo dní. Nejdůležitější je začít den správně již ráno po probuzení.

Vypijte ráno sklenici teplé vody

Většina lidí začíná svůj den šálkem kávy či čaje. Mnohem lepší je ale dát přednost obyčejné sklenici s vodou, ale pozor, nikoli s vodou studenou, ale teplou. Proč? Vypití studené vody může po ránu našemu tělu způsobit určitý teplotní šok. Vlažná až teplá vody je mnohem šetrnější a zároveň má na náš organismus ryze pozitivní účinky. Teplá voda je velmi výrazným prostředkem k účinné detoxikaci neboli očistění našeho těla od škodlivých látek a toxinů. Při trávení totiž pomáhá s rozkladem jídla, a má tak pozitivní vliv na správnou funkci celého zažívacího traktu. Tuk obsažený v konzumovaném jídle, který za normálních okolností ulpívá na stěnách žaludku a střev, díky teplé vodě nemá šanci se na nich zachytit a usadit.

Teplá voda navíc přispívá k lepšímu vstřebávání vitamínů a minerálů a je také prevencí proti různým zažívacím potížím, například nadýmání nebo zácpě, a postará se také o pročištění ledvin a močových cest. V neposlední řadě má teplá voda blahodárný vliv také na správný metabolismus buněk, každé ráno tento metabolismus pomůže správně a rychle nastartovat. Dalším důležitým přínosem teplé vody je zlepšení krevního oběhu po noci, a protože v našem těle vše souvisí se vším, krevní oběh poté následně přispívá ke správné činnosti vašich svalů i nervů.

Snídaně základ dobrého dne

Snídaně by měla následovat přibližně za dvacet až třicet minut po vypití sklenice s teplou vodou. Správná snídaně by měla obsahovat především ovesné vločky, například ve formě velmi oblíbené ovesné kaše. Ovesné vločky jsou bohaté na vlákninu, která zvyšuje pocit sytosti, čímž nás ráno dobře zasytí, a také na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a mnohé minerální látky. Nejvhodnější je ovesnou kaši konzumovat společně s ovocem například banány či bobulovitým ovocem. Obojí je skvělým zdrojem nejrůznějších vitaminů a minerálů, například vitamínů C, B, E, hořčíku, draslíku, manganu, železa a vápníku. Pokud si ovesnou kaši ozdobíte ještě mandlemi či ořechy, nemůže váš den začít zdravěji.

Jak jíst během dne?

Odborníci doporučují jíst přibližně pětkrát až šestkrát denně, ve dvou až tříhodinových intervalech. To je pro naše tělo mnohem lepší a přirozenější, než jen dvě či tři větší jídla za celý den. Další chybou, které se mnoho lidí dopouští, je pití během jídla, to ale není vhodné pro trávení. Napít byste se měli až přibližně hodinu po jídle. Poslední jídlo byste měli zkonzumovat nejpozději dvě hodiny před ulehnutím ke spánku. Během dne dbejte na váš pitný režim, v závislosti na vaší hmotnosti bystě měli vypít 1,5 až 2 litry vody.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]