Často tvořené modřiny nemusí být žádná náhoda. Příčinou může být i nedostatek krevních destiček

Fotografie: Ribelle2289 / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Některé zdravotní stavy a užívání určitých léků může vést ke snadnější tvorbě modřin na vašem těle. Pokud se s problémem potýkáte i vy, rozhodně ho neignorujte.  

Modřiny jsou běžnou součástí života a nejčastěji se začínají tvořit, když se poraníte nebo narazíte na tuhý předmět. V takovém případě totiž dochází k poškození malých krevních cév, což následně vede ke krvácení v kožní tkáni a zabarvení dané oblasti do modra. V některých případech se však mohou objevovat příliš často, což může odkazovat na nebezpečné zdravotní stavy – nebo také vedlejší účinky některých léků, říká doktorka Megan Soliman.

Častá tvorba modřin

Modřiny se častěji tvoří především u starších dospělých, jejichž pokožka již není tak pružná a začíná se v důsledku ztráty tukové vrstvy ztenčovat – právě ta totiž chrání cévy před nebezpečným poškozením. Příznak se však může objevovat také v důsledku užívání některých léků, které chrání tělo před tvorbou krevních sraženin. Stejně tak mohou za problémem stát i nesteroidní protizánětlivé léky, jež tlumí bolest, a také některé typy steroidů.

Je lepší si však dát pozor i před některými doplňky stravy, které mohou ovlivňovat to, jak je vaše krev řídká. Mezi ty patří především rybí tuk, česnek, ginkgo biloba, ženšen a třezalka tečkovaná. Pokud tyto produkty ani žádné jiné léky nekonzumujete, mohla by být častější tvorba modřin důsledkem některých onemocnění a zdravotních stavů – to, jak často se objevují, totiž závisí především na zdraví jater a kostní dřeně. Nejčastěji se může jednat o následující problémy:

  • Hemofilie A, kterou nejčastěji způsobuje absence nebo defekt koagulačního proteinu nazývaného faktor VIII. Tento stav však lidi postihuje velmi vzácně a doposud na něj nebyl vynalezen lék.
  • Hemofilie B, ke které vede absence nebo defekt koagulačního proteinu nazývaného faktor IX, což je další typ proteinu, jenž napomáhá srážení krve.
modřina, podlitina na ruce
Fotografie: Freepik

Krevní sraženina je nepřítelem zdravých žil. Svou neplechu doprovází i změnami v dechu a zraku

  • Von Willebrandova nemoc, která je důsledkem genetické mutace. Stejně jako v předchozích případech, tělo při ní postrádá typ proteinu, jenž napomáhá srážení krve.
  • Nízký počet krevních destiček, které se shlukují a vytváří sraženiny bránící výtoku krve pod kůži a do tělesných orgánů. Pokud jich nemáte dostatek, může to způsobit vážné problémy, včetně snadnější tvorby modřin.
  • Chemoterapie, která ovlivňuje počet krevních destiček.

Dále pak mohou k tomuto problému přispívat onemocnění, jako je leukémie, cirhóza jater, aplastická anémie a myelodysplazie.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]