Většina lidí skladuje brambory celý život špatně. Rychleji se kazí a mohou být dokonce zdraví nebezpečné

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí má tendenci ukládat brambory do své ledničky. Bohužel však tímto způsobem urychlují jejich kažení, a dokonce je činí zdraví nebezpečnými.

Chladnička je bezpochyby nepostradatelným domácím spotřebičem. Právě díky ní vydrží zakoupená zelenina, mléčné výrobky či maso mnohem déle čerstvé. Existují však potraviny, které byste do ní neměli nikdy vkládat – to platí zejména pro brambory, které se v důsledku paradoxně rychleji kazí a mohou být dokonce zdraví nebezpečné, říká doktorka Erica Julson.

Brambory do ledničky nepatří

Lidé vkládají potraviny do ledniček ve snaze uchovat je co nejdéle čerstvé, protože pokojové teploty a vzduch mohou urychlit jejich kažení nebo zhoršit jejich chuť. To platí zejména pro maso, ryby, mléčné potraviny a určité druhy zeleniny a ovoce. Naopak však existují také některé plody přírody, které byste do ní nikdy vkládat neměli. Jedná se zejména o brambory, které se mohou při uložení do ledničky paradoxně rychleji zkazit a dokonce je učinit zdraví nebezpečnými.

Chlad v chladničce totiž ovlivňuje jednu ze složek brambor, která stojí za jejich strukturou a chutí – škrob. Tento sacharid se poté v důsledku rychleji mění na cukr, což je činí sladšími, zrnitějšími a tmavšími. Bohužel však jde o druh cukru, který se při pečení a smažení váže s asparaginem, přirozeně se vyskytující aminokyselinou, a vytváří akrylamid.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní rizika akrylamidu

Akrylamid je chemický prvek, který přirozeně vzniká v potravinách obsahujících hodně škrobu při jejich přípravě za vysokých teplot (nad 120 °C), tedy zejména při smažení nebo grilování. Bohužel jde však o sloučeninu, která je již několik let považována za zdraví nebezpečnou, neboť ji Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikovala jako potenciálně karcinogenní pro člověka.

Proto je důležité, abyste věnovali velkou pozornost podmínkám skladování brambor, aby se nevytvořilo ideální prostředí pro vznik této nebezpečné látky. Odborníci obecně doporučují, abyste je uchovávali na tmavém místě, a to při teplotě vyšší než 8 °C. Akrylamid se však také nachází v brambůrkách a toustovém chlebu, tudíž byste se měli vyhýbat i těmto potravinám. Dále byste také v ledničce neměli skladovat:

Rajčata

Rajčata mohou být v důsledku skladování v chladničce měkká a kašovitá. V ideálním případě by měly být uchovávány při pokojové teplotě, a to nejlépe mimo dosah přímého slunečního světla.

Cibule

Chlad v chladničce urychluje kažení cibule a způsobuje, že ztrácí svou pevnou strukturu. Nejlépe uděláte, když ji ponecháte na suchém místě mimo dosah slunečního světla. Také byste ji neměli uchovávat v blízkosti brambor, protože tyto dvě potraviny mají při společném skladování tendenci rychleji se kazit.

Fotografie: Freepik

Chléb

Uchovávání chlebu či jiného pečiva v chladničce neudrží tyto potraviny déle čerstvé, ale naopak ztvrdnou a rychleji se vysuší. Nejlépe proto uděláte, když je ponecháte na suchém místě a sníte co nejdříve, aby se nezkazily. V opačném případě je můžete uložit do mrazáku.

Česnek

Ukládání česneku do lednice je velmi špatný nápad. Čím chladnější prostředí totiž na něj působí, tím rychleji plesniví. Namísto toho byste jej raději měli uchovávat v papírovém sáčku nebo malé síťce na suchém teplém místě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]