Desatero zdravého hubnutí

Každý nejlépe ví, co by měl dělat a dodržovat, aby se jeho snažení setkalo s úspěchem. Ale jak se praví: „Opakování je matka moudrosti“ a vždy se vyplatí mít toto desatero na očích. Klidně si jej vytiskněte a připevněte někam, kde ho budete mít během dne na očích. Mnoho z nás přesto, že se nejedná o nové informace nedodržují tyto zásady. Sejde z očí – sejde z mysli.

Zásady úspěšného hubnutí

  1. Jezte pravidelně 4-5krát denně v menších porcích v intervalech 2,5-3 hodiny.
  2. Dodržujte pravidelný pitný režim (nejméně 2-3 litry neslazených tekutin denně).
  3. Dbejte na to, aby vaše strava byla co nejpestřejší.
  4. Omezte spotřebu jednoduchých sacharidů (cukru, sladkostí, cukrovinek apod) a tuků (hlavně živočišného původu jako máslo, sádlo, škvarky, slanina). Preferujte tuky rostlinného původu a vybírejte nízkotučné varianty. Omezte spotřebu skrytých tuků, tedy zejména uzenin a tučných mléčných výrobků.
  5. Zařazujte do jídelníčku pravidelně potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny). Ovoce a zelenina by měla být pravidelnou součástí jídelníčku v množství nejméně 400g (s preferencí zeleniny).
  6. Nehubněte rychle, optimální týdenní úbytek je 0,5 kg maximální 1 kg za týden. Při větším úbytku hmotnosti dochází velmi často k jojo efektu.
  7. Jednou týdně můžete zařadit tzv. odlehčovací den. Nejvhodnější je ovocný nebo zeleninový – konzumuje se pouze čerstvé ovoce nebo zelenina či oboje dohromady v množství zhruba 2,5 kg na den při dodržování pitného režimu.
  8. Nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu.
  9. Zásadně nepoužívejte redukční režimy, které zakazují některou skupinu potravin, případně vyžadují neobvyklé postupy (například výplachy střev, hladovky) či se orientují jen na konkrétní potravinu ( například každý den vejce natvrdo).
  10. Snažte se případné stresové situace řešit jinak než jídlem.

Fotografie publikována se svolením Apolonia Photography/FreeDigitalPhotos.net