Cysta na vaječníku může být odhalena díky poměrně jasným příznakům

Jste-li žena v plodném věku, je dost velká pravděpodobnost, že vás cysta na vaječníku již trápila a tak jste se s ní již setkala. Tato nemoc totiž patří mezi vůbec nejčastější komplikace ženského zdraví. Někdy se může jednat jen o drobné cysty, které se rychle objeví a stejně rychle zmizí, ale řada z nich může mít vážné příznaky a následky.

Proto není radno vznik cyst podceňovat a je rozhodně na místě své tělo pečlivě sledovat a vyhodnocovat možné indikace k tomu, že by vás právě cysta mohla trápit. V nejhorším případě se totiž cysty mohou vyvinout až ve zhoubný nádor. Jak tedy poznat, kdy je načase navštívit gynekologa?

Silné bolesti v podbřišku

Prvním příznakem je bolest na pravé či levé straně podbřišku, jednoduše tam, kde se vaječníky nachází. Může se nejčastěji objevovat během cvičení, sexu, ale i za běžného stavu. Pokud nejde jen o krátkodobé pobolívání, které většinou značí ovulaci, pak je jistě dobré konzultovat situaci s gynekologem.

Tlak jako při zácpě

Pocit tlaku v břiše způsobují často děložní myomy, ale může se jednat i o jeden z příznaků cyst – většinou se však vyskytuje jen na jedné straně břicha. Může se jednat o podobný pocit, jako když vás trápí zácpa nebo trávicí potíže, ale tento pocit je dlouhotrvající a návštěva toalety nepomůže.

Nafouknuté břicho

Nadýmání často trápí ženy v souvislosti s hormonálními změnami během cyklu. Pokud je ale přítomné prakticky pořád, může se jednat právě o cysty. Ty totiž někdy mohou růst do závratných velikostí a vaše nafouklé břicho způsobuje právě rostoucí cysta.

Ženy mají v tomto případě často pocit, že jen přibraly nebo mají trávicí obtíže, ale ve skutečnosti se může jednat o příznak velké cysty a návštěva lékaře je v takovém případě nevyhnutelná.

Krvácení mimo běžný cyklus

Ženy by měly krvácet pouze během své menstruace. Výjimečně se může vyskytovat i krvácení při ovulaci, ale pokud je vaše krvácení nepravidelné a neodpovídá běžnému trvání cyklu, může se jednat o vážné problémy. Tímto způsobem se může projevovat syndrom polycystických ovarií. Na vaječnících se při něm vytvářejí drobné cysty, které mohou kvůli časté ovulaci, nebo naopak nedostatku ovulace, mít za následek nepravidelné krvácení. Návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte.

Podezření na cysty řešte co nejdříve. Neléčené komplikace se vám mohou v budoucnu vymstít, zejména tehdy, pokud ještě plánujete mít děti. Zejména nezanedbávejte pravidelné každoroční preventivní prohlídky u vašeho gynekologa.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]