Příznaky, které by vás měly donutit navštívit lékaře. Může se jednat o apendicitidu

Fotografie: Freepik

Máte bolesti břicha, ale nevíte, o jakou nemoc se jedná? Může jít o zánět slepého střeva, který je nutný vyřešit ihned a na nic nečekat. Zjistěte, jaké příznaky by vás měli donutit k návštěvě lékaře.

Apendicitida je nejčastější příčinou nouzové operace břicha. Většinou se na ni přijde až pozdě a operace je nevyhnutelná. Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových kategoriích, nevybírá si více muže ani ženy, ale nejčastěji je ohrožena skupina ve věku 10 až 30 lety.

Pokud není léčena, může dojít k prasknutí slepého střeva

Jedná se o zánět střeva a nejběžnější firmou je akutní apendicitida, při které se zánět slepého střeva vyvíjí. Zánět je způsobem obstrukcí lumenu v důsledku zduření lymfatických uzlin kolem dna, parazitů nebo jiných cizích těles. Pokud nebude zánět ošetřen včas, mohou se do peritoneální dutiny uvolňovat bakterie a výkaly, a to může vést k peritonitidě.

Existuje několik příčin zánětu. Pokud není apendicitida léčena včas, může dojít k prasknutí slepého střeva, což je stav, který ohrožuje na životě. Jaké příznaky by vás měly znepokojit? Bolest břicha patří mezi nejčastější. Obvykle začíná kolem pupku a postupuje na pravou stranu břicha. Na rozdíl od bolesti trávení bolest slepého střeva rychle sílí.

Dalším příznakem může být nevolnost nebo zvracení. Nebudete mít ani náladu na jídlo. Bolest při močení je také jedním z příznaků, ale nemusí to nutně znamenat zánět slepého střeva. Horečka může být doprovázena zimnicemi a charakteristickými bolestmi břicha – tady už můžete tušit, že se jedná o apendicitidu.

Fotografie: Freepik

Jak se může apendicitida léčit?

Pokud máte zánět slepého střeva, bude pro vás těžké vstát z postele nebo být v pohybu. Pokud máte podezření, měli byste navštívit svého lékaře. Ten provede kompletní krevní obraz a případně ultrazvuk nebo CT. Ve většině případů je nutný zákrok, který se provádí laparoskopicky nebo roboticky, takže se není čeho bát.

Invazivní léčba je doprovázena minimální bolestí, okamžitým zotavením a rychlým návratem do každodenního života. Nenastanou tak žádné komplikace jako při otevřené operaci, jako je infekce rány nebo kýla. Pokud se zánět slepého střeva diagnostikuje včas, může být léčený pouze antibiotiky a tekutou stravou, dokud nezmizí příznaky.

Po operaci můžete být do domácího léčení propuštěné po dvou dnech, pokud nenastanou žádné komplikace. V případě závažného zánětu se může pobyt v nemocnici prodloužit. Abyste se mohli vrátit do plnohodnotného života, musíte počítat s tím, že to může v některých případech trvat několik týdnů. Během prvních dní po operaci se nedoporučuje sportovat, nosit nebo přemisťovat těžké věci. Slepé střevo je považováno za zbytkový orgán a jeho odstranění nemá žádný vliv na pozdější život. Při prvních příznacích tak na nic nečekejte a zavolejte odborníkovi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]