Série 7 jednoduchých cviků uvolní ztuhlá záda a uleví od intenzivní bolesti

Fotografie: Depositphotos

Jestliže celý den strávíte vsedě u počítače, nemůžete se pak divit zatuhlé krční páteři a problémům se zády. Pravidelné domácí cvičení vás potíží zbaví.

Pro lepší fyzickou kondici a dobrý pocit nemusíte hned kupovat permanentku do fitness centra. Bude stačit, když si pravidelně zacvičíte následující cviky. Pomohou vám od napětí v krční páteři, ramenou i v zádech. Ideální je věnovat se jim tehdy, když hodiny trávíte u monitoru PC. K dispozici potřebujete asi deset minut volného času a měkkou podložku, říká lékař Dan Brennan.

Protahování krku

Pohodlně se posaďte na židli, narovnejte záda a uvolněte horní část těla od pasu nahoru. Pak pomalu otočte hlavu doprava tak, aby brada byla na úrovni ramen rovnoběžně s podlahou. V této poloze nakloňte hlavu k pravému rameni a vydržte tak po dobu asi 30 sekund. Opakujte cvičení s nakloněním hlavy doleva.

Protahování zadní části krku

Můžete si sednout na podložku nebo na židli, boky přitlačte k povrchu, záda narovnejte. Spojte dlaně a položte je na zadní stranu hlavy, přitom bradu přitáhněte k hrudníku. Vydržte takto 30 sekund, pak pomalu hlavu zvedněte a ruce rozpojte.

Postoj orla

Opět můžete sedět na podložce, případně na židli. Záda jsou srovnaná. Pokrčte ruce v loktech, které by měly být rovnoběžné s podlahou, a sepněte je do pozice orla (tj. levá ruka omotává pravou a naopak pravá omotává levou ruku). Bradu přitáhněte co nejblíže k hrudníku. Vydržte 30 sekund a vyměňte ruce.

Fotografie: Depositphotos

Cvičení s rámem dveří

Ke cvičení lze celkem úspěšně využít i zárubně dveří. Postavíte se do dveří a ruce do zárubní zapřete tak, aby lokty byly rovnoběžné s podlahou. Ruce jsou přitom ohnuté v lokti do úhlu 90°. Cvičení má pozitivní vliv na deltový sval a velký první sval.

Protažení horní části zad

Nyní budete protahovat tricepsy. Sedněte si pohodlně na podložku či na židli. Zvedněte pravou ruku nad hlavu a narovnejte ji. Pak ohněte loket tak, aby pravá ruka klesla do levé horní části zad v části krku. Levou ruku položíte na pravý loket a jemně budete táhnout pravou ruku doleva. Takto vydržte 30 sekund a pak vyměňte strany.

Protahování dolní části zad

Ke cvičení lze využít i zeď. Stoupněte si blízko k ní a pomalu po ní zády sjíždějte dolů do polohy vsedě. Nohy by měly být ohnuty do úhlu 90°. Je třeba takto zůstat asi 10 sekund a poté se vrátit do výchozí polohy. Opakujte cvičení 8 až 12krát. Cvičení protrénuje svaly na zádech a nohách.

Fotografie: Pixabay

Poloha Supermana

Lehněte si na podložku obličejem dolů a ruce natáhněte dopředu. Současně zvedněte ruce a nohy nad podložku, asi 15 cm od podlahy. Vydržte v této poloze asi 2 sekundy, vraťte se do původní polohy a cvik opakujte 10krát. Cvičení pomáhá protáhnout svaly okolo páteře.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]