Tohle se vám snaží vaše tělo říct, pokud se probouzíte v následující noční hodiny

Fotografie: Depositphotos

Každý z nás zažívá noční probouzení z různých důvodů, ale jakmile toto stávání na noční obhlídku začne být pravidelné, může to naznačovat něco víc. 

Dobrý spánek je klíčový pro naše celkové blaho a pohodu, ale co když nám naše vlastní tělo neumožňuje dosáhnout této potřebné regenerace? Mnozí z nás zažívají noční probouzení, která se zdají být synchronizovaná s určitými časy, ačkoli si toho možná nejsme vědomi. Zjišťovat pravidelné časy buzení může být klíčem k odhalení potenciálních zdravotních problémů nebo stresorů, které nám brání v kvalitním spánku.

Cykly spánku a noční probouzení

Během nočního spánku procházíme několika spánkovými cykly, přičemž není neobvyklé, že se v průběhu těchto cyklů několikrát za noc probudíme. Ovšem většinou po krátké době opět usneme. Dospělí obvykle potřebují 7 až 9 hodin spánku, během kterých tyto cykly probíhají. Podle webu Healthline má spánkový cyklus několika fází

  • Přechod z bdělosti do spánku
  • Lehký spánek
  • Hluboký spánek
  • Spánek REM

Banánový elixír zkvalitní váš spánek o 65 %. Aktivní látky tohoto nápoje využívají i komerční firmy

Délka jednotlivých fází se může v průběhu noci měnit. Na počátku noci dominují delší cykly hlubokého spánku, zatímco v blízkosti ranních hodin převládají delší cykly spánku REM. Každá fáze má svou důležitou roli v celkovém procesu spánku, přičemž spánek REM je spojen s bohatou snovou aktivitou.

špatný spánek
Fotografie: Freepik

První část: 22:00 – 23:00

Pro mnohé lidi jsou první hodiny spánku klíčové pro obnovení energie. Probouzení v tomto čase může naznačovat problémy s nadledvinkami nebo vysokým stresem, který způsobuje, že tělo ještě není připraveno plně relaxovat.

Druhá část: 01:00 – 02:00

Toto období je spojeno s funkcí jater. Játra jsou orgánem, který v noci intenzivně pracuje na detoxikaci těla a odstraňování odpadních látek. Probouzení v tomto specifickém čase spánkového cyklu by mohlo být indikátorem možných problémů v oblasti detoxikace nebo narušené rovnováhy cukrů v těle.

Třetí část: 03:00 – 04:00

Probouzení v pozdních nočních hodinách, kdy jsou plicní funkce ve zvýšené aktivitě, jak jsme vás již informovali v minulosti na webu ZdravéStravování, může poskytovat důležité informace o stavu respiračního systému a možných alergiích. Plicní systém je klíčový pro přívod kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého z těla, což je nezbytné pro správné fungování organismu.

Čtvrtá část: 05:00 – 06:00

Probuzení v této fázi může být známkou potenciálních problémů spojených s tlakem v tlustém střevě nebo nesprávné stravy, jak uvádí lékařka Stacy Sampson. Stres, nedostatek pohybu a nevyvážená strava mohou ovlivnit normální funkce tlustého střeva a vést k různým trávícím obtížím.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]