Nejlepší způsoby obrany proti každodenní únavě, které skutečně fungují

Fotografie: Freepik

Jste často příšerně unavení i přesto, že jste spali dostatečný počet hodin a nemůžete se zcela probudit dříve, než v odpoledních hodinách? Příčiny tohoto stavu mohou být různé, obvykle jsou však spojeny s nedostatkem pohybu, nesprávnou životosprávou, nadměrným stresem nebo jednoduše vysokou citlivostí na změny počasí. Chcete-li se permanentní únavy zbavit, je potřeba se zaměřit na několik specifických oblastí, které vám pomohou nejen ke svěžesti, ale také k celkově dobrému pocitu a pozitivnímu mentálnímu stavu.

Co dělat s permanentní únavou

Pokud jste se rozhodli zatočit s permanentní únavou, vyzkoušejte dodržovat následující zásady, které by se měly velmi výrazně promítnout do vašeho celkového energetického stavu.

Dodržování pitného režimu

Kromě pravidelného pití byste se měli zaměřit také na doplnění tekutin hned v úvodu dne. Poprvé byste se měli napít hned po probuzení. Vhodné je vypít 2 dcl čerstvé vody ještě před snídaní, které pomohou obnovit potřebnou hladinu tekutin v těle. Během spánku obvykle přicházíme o velké množství tekutin a tělo bývá dehydrované, což se projevuje únavou. Prvním douškem se tak jen vrací do normálu.

Fotografie: Pixabay

Ranní osvěžení

Ideálním způsobem, jak nastartovat tělo po ránu, je dopřát mu denní světlo a pořádné osvěžení. Ještě před zahájením jakékoliv činnosti byste se měli vydat na krátkou (alespoň 15minutovou) procházku a poté se osprchovat studenou vodou. Obě aktivity rozproudí krev v žilách a zastaví produkci melatoninu, který způsobují únavu.

Nespěchejte s kávou

Přestože káva může být vaším ranním rituálem, který vám často pomáhá dosáhnout alespoň minimálního soustředění, měli byste s pitím kávy počkat nejlépe až do doby hodinu a půl až 2 hodiny po probuzení. V této době je již tělo připraveno zpracovávat kofein, který by měl být dodáván v malých dávkách po celou aktivní dobu dne. Kávu byste pak měli přestat pít přibližně kolem 3. hodiny odpoledne, aby se stihla do večera, kdy se chystáte spát, dostatečně rozložit.

Fotografie: Freepik

Mentální rozpoložení

Pokud přicházíte do práce mrzutí, obvykle to vaší únavě příliš neprospívá. Po ránu si tak zkuste vzpomenout na něco veselého, co vás nejlépe rozesměje (smích v probouzení pomáhá). Úkoly si rozložte tak, abyste po ránu řešili spíše takové, které vyžadují kreativitu. Ta umožňuje výrazné soustředění a pomáhá zahánět únavu.

Optimální stravování

Během dne byste pak měli jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály, či zdravé cukry, bílkoviny a tuky. Jednoduché cukry obvykle organismus zatěžují zvýšenými metabolickými požadavky, jejich konzumace pak způsobuje výraznou únavu. Pokud se chcete udržet v potřebném stavu soustředění, raději se jim vyhněte a nahraďte je čerstvou želeninou, bílým masem či rybou.

Fotografie: Freepik

Správný spánek

Velmi důležitým aspektem je také správný spánek. Pokud jste velmi unavení odpoledne, zkuste si na chvíli lehnout a odpočívat. Odpočinek by však neměl být delší než půl hodiny a ideálně realizován v čase mezi 1. a 3. hodinou odpoledne. Večer pak nechoďte spát brzy, pokud ještě nejste dostatečně unaveni – pokud se v posteli vrtíte a nemůžete najít vhodnou polohu, budete ráno nejspíše více unavení, než kdybyste spali kratší dobu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]