Co se stane s vaším tělem, když konzumujete příliš velké množství masa

Fotografie: Pexels

Maso je zdraví prospěšné pouze v omezeném množství. Pokud to s jeho konzumací přeháníme, má to na náš zdravotní stav negativní dopad. Pojďme se podívat na příznaky, které velké množství masa způsobuje.

Konzumace nadměrného množství masa je problém převážně u masa červeného. To totiž obsahuje vysoké množství tuku a může pro nás mít nepříjemné vedlejší účinky a zdravotní dopad na naše tělo. Mezi ty méně závažné příznaky se řadí únava, nadměrná konzumace ale může způsobit i srdeční onemocnění nebo se dokonce podílet na vzniku rakoviny. Sepsali jsme pro vás nejčastější příznaky, kterými nám naše tělo dává najevo, že bychom do našeho jídelníčku měli zařadit více zeleniny a ovoce.

Častým projevem je takzvané masové pocení

I přesto, že se nejedná o nijak důkladně prostudovaný zdravotní problém, velmi často se s ním můžeme setkat. Pokud sníme velké množství masa, objeví se u nás specifický druh pocení. Při každém jídle totiž naše tělo musí vynaložit velkou energii na trávení a zpracování potravy, kterou přijímáme. Tento jev dokáže následně zvýšit naši tělesnou teplotu. Bílkoviny, které jsou obsaženy v mase, jsou nejhůře stravitelnou složkou potravy. Tělo tedy musí vydávat hodně energie, a proto u nás dochází k pocení.

Fotografie: Pexels

Energie potřebná na trávení je také důvodem, proč se po jídle cítíme unaveni. Po velké porci jídla, které obsahovalo maso, můžeme mít dokonce tendenci jít spát. Všimněte si, že větší touhu po spánku máme po konzumaci hovězího nebo krůtího masa. Tyto dva druhy totiž obsahují hormon melatonin, který se podílí na regulaci našeho spánku.

Negativní dopad na náš zdravotní stav, ale i postavu

Konzumace masa také přispívá k problémům s trávením a to hlavně proto, že kromě masa do našeho jídelníčku již nezařazujeme další podstatné potraviny.  Nejčastěji trpíme nedostatkem vlákniny. Problém ale také nastává v případě hydratace. Tělo na zpracování masa totiž velké množství vody zpracuje, mi ji ale nedoplňujeme v dostatečném množství. To vede ke vzniku dehydratace našeho organismu.

Fotografie: Pexels

Negativně také ovlivňuje proces hubnutí. Některé druhy masa jsou totiž extrémně kalorické. Jedná se především o uzeniny nebo maso zpracované ve fastfoodových řetězcích. Podle nedávných studií konzumace červeného masa zvyšuje riziko vzniku některých závažných onemocnění. Řadí se sem hlavně nemoci kardiovaskulárního charakteru, ale také některé druhy rakovin. Další problémovou potravinou, která k rakovině přispívá, jsou šunky, slaniny a klobásy. Ty jsou totiž chemicky ošetřeny dusičnany.

Zdroj: Insider