Jak na zdravé grilování

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. Otázkou zůstává, zda se dá grilovat zdravě? To zajímá určitě především ty, kteří věnují zdravému životnímu stylu patřičnou pozornost. Při dodržení určitých zásad s použitím kvalitního grilu je možné dopřávat si tyto pochoutky z grilu i zdravě. Právě o tom bude dnešní článek.

Určitě budete souhlasit s tím, že připálené kusy masa, množství tuku a alkohol nepatří do zdravého životního stylu. Pokud si však odpustíme onen alkohol, maso si předem pečlivě přichystáme, uhlídáme dobu grilování a nebudeme se cpát horem-spodem, můžeme si s klidným svědomím grilování dopřát. Nakonec grilovat se nemusí jen maso, ale i zelenina či ovoce.

Zaměřte se na kvalitní gril

Grilů, které se dají dnes využít, existuje celá řada. Od plynových, elektrických, grilů na uhlí až po grily Weber, které se bez problémů dají přenášet, a proto si je můžete vzít s sebou na dovolenou. Plánujete-li víkendový pobyt v kempu, pak by určitě neměl chybět ve vašem seznamu vybavení. Toto přenosné ohniště je ideální pro chladné odpoledne i romantické večery. Jedná se o plápolající táborový oheň, který po sobě nezanechává v přírodě nežádoucí stopy. Přesto si můžete dopřát teplou večeři.

Elektrické grily

Pro skutečné příznivce zdravého grilování je elektrický gril nepostradatelným pomocníkem. Umožňuje snadnou manipulaci a navíc jej můžete použít i tam, kde se běžný gril nehodí. Třeba na balkóně panelového domu. Navíc zde máte umístěnou nádobu, která zachytává omastek, který by u klasického grilu stékal do ohně a vytvářel škodlivé látky. Steak přitom nebude vysušený a ponechá si svou šťavnatost.

Plynové grily

plynovým grilem bude grilování úplná brnkačka. Nemusíte absolvovat žádné zdlouhavé přípravy a podpalování uhlí, kde se navíc přidává ještě i podpalovač- což není moc zdraví prospěšné. Hořáky na plynovém grilu umožňují rovnoměrnou tepelnou úpravu. Potraviny tak budete mít rovnoměrně ugrilované.

Rady na závěr

Nikdy negrilujte z půli zmražené maso. Na povrchu by se mohlo připálit a uprostřed by bylo nedopečené. Vždy maso připravujte po stanovenou dobu, kterou nezkracujte – ani zbytečně neprodlužujte. Používejte vždy čerstvé suroviny a grilované maso neskladujte k pozdější konzumaci.

KOREKCE: Nikol Sotolářová