Co dělat v případě infarktu, pokud jste sami doma. Každá vteřina je klíčová pro přežití

Fotografie: Pixabay

Infarkt myokardu je vážný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Nastává tehdy, když dojde k zablokování tepny v srdci, nejčastěji krevní sraženinou. Náhlé zastavení toku krve do srdečního svalu může vést k vážnému stavu a v mnoha případech končí i úmrtím.

Kardiolog vysvětluje, co dělat, pokud žijete sami a máte podezření, že vás postihl infarkt. Rychlá pomoc je v této situaci zásadní a doba zásahu by měla být co nejkratší.

Jak postupovat při infarktu?

Předpokládejme, že jste sami a najednou pocítíte ostrou bolest na hrudi. Nemůžete se možná pořádně nadechnout, motá se vám hlava, začínáte se intenzivně potit. Můžete se cítit slabě, pociťovat nevolnost a náhle zblednout. Intenzivní bolest na hrudi je důležitým signálem akutního infarktu myokardu. Není však jediným projevem. Někdy se bolest ozve spíše v levé paži. Pokud jste ale doma sami, nemáte mnoho času jednat. Co si teď počít?

infa
Fotografie: Freepik

Sáhněte po telefonu

Okamžitě telefonujte a volejte na číslo 112. Oznamte především své jméno a svou polohu. Popište své příznaky a pokud to jen trochu jde, zachovejte klid. Pomoc je již na cestě – to nejdůležitější jste zvládli.

Podaří-li se vám to, odemkněte dveře a zůstaňte v jejich blízkost. Je dost možná, že vás velmi rychle přepadne strach a úzkost. Je to také tím, že srdce bije rychleji a vyžaduje více kyslíku. Je to začarovaný kruh, protože při infarktu se bolest vyskytuje právě proto, že určité oblasti již nejsou dostatečně zásobeny krví. V této chvíli už ale nic jiného dělat nemůžete.

Nejvíce si pomůžete, pokud budete dýchat klidně, pomalu a zhluboka. Netlačte si na hrudník. Pokud máte šanci dostat se k domácí lékárničce, vezměte si tabletku aspirinu. Vyčkejte na příjezd záchranné služby a případně je hlasem navigujte směrem k vám.

Fotografie: Depositphotos

Jaké jsou následky infarktu?

Po prodělaném srdečním infarktu je možné, že se budete potýkat s dalšími komplikacemi souvisejícími s narušením srdečního rytmu. Neobvyklá nebývá zejména porucha srdečního rytmu. Čím rozsáhlejší srdeční infarkt člověk prodělá a čím později se dostane do péče lékařů, tím bývají následky vážnější. Bohužel se může stát i to, že infarkt bude smrtelný. To se stává zejména tehdy, pokud se nepodaří včas přivolat odbornou pomoc. Nejčastější příčinou úmrtí na srdeční infarkt bývá ještě před příjezdem sanitky srdeční arytmie zvaná primární fibrilace komor.

Prevence infarktu

Riziko infarktu myokardu se zvyšuje s počtem a intenzitou jednotlivých rizikových faktorů. Mezi ty patří zejména genetika, kouření, věk nebo zvýšená hladina cholesterolu. Nejlepším způsobem, jak infarktu předcházet, je minimalizovat tyto rizikové faktory, a především také absolvovat pravidelné preventivní kontroly, které mohou vyloučit viditelné poškození, které by mohlo k infarktu vést.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]