První pomoc při infarktu, když nikdo není nablízku. První vteřiny jsou pro přežití zásadní

Fotografie: Freepik

Bohužel jakmile začne infarkt, stává se to i v místech a situacích, kdy jsme zcela sami. A protože nám tehdy nemůže vůbec nikdo pomoci, vyplatí se znát způsoby, jak danou situaci řešit.

Nikdy totiž nevíte, kdy se vám budou rady uvedené v tomto článku skutečně hodit. Tak se pusťte do čtení, ať jste připraveni a případně i článek sdílejte, protože uvedené rady mohou skutečně zachránit život.

Představte si, že jste doma sami a užíváte si klidný večer. Nebo jdete po ulici a široko daleko nikdo není. Když k tomu přidáte rozrušení, které zvýší tepovou frekvenci a krevní tlak, můžete mít zaděláno na problém.

Silná bolest na hrudi totiž může značit blížící se infarkt. Pokud se problém stupňuje a široko daleko opravdu nikoho nevidíte, možná se vám budou hodit způsoby, jak si poradit i sami. Jenže možná to nebude tak jednoduché jako akční scény ve filmech.

Fotografie: Pixabay

Po ztrátě vědomí zbývá jen 10 sekund

Jakmile dojde k infarktu a ztrátě vědomí, máte zhruba 10 sekund na reakci. Potom se srdce zastaví a již nedokážete ovládat své svaly. Samozřejmě nejlepším řešením je v této chvíli snažit se najít někoho poblíž a upozornit ho.

Včas zavolejte také záchrannou službu a stručně popište problém. Výborným urychlením je praktická aplikace pro zavolání záchranné služby přesně na místo, kde se nacházíte. Jenže v situaci, kdy nikdo není na blízku, jde skutečně o čas. Jak si tedy pomůžete sami?

Fotografie: iStock

Hluboké nádechy a kašel

Pro navrácení srdečního pulsu se bude hodit masáž srdce, ale jak si jí udělat na vlastním těle? Řešením je snaha o skutečně hluboký a výrazný kašel. Ze všech sil se soustřeďte na hluboký nádech a prudké vykašlání dostupného vzduchu.

Zkuste si představit, že se snažíte vykašlat hlen přímo z plic. O kašel se snažte ideálně až do té doby, než začnete pociťovat, že vám srdce bije v normálním rytmu.

Hluboké nádechy následované kašlem totiž pomáhají stlačovat srdce a jsou tak jakousi napodobeninou srdeční masáže. Tato snaha vás tak může uchránit od nejhoršího. Získáte tím pádem dostatek času pro dopravení se do nemocnice, kde provedou potřebná vyšetření a zjistí případný rozsah poškození.

Infarkty jsou bohužel poměrně časté, takže je určité dobré pokusit se rozšířit tento jednoduchý návod, protože tím možná zachráníte třeba i více než jeden život.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]