Srdeční infarkt se dokáže ohlásit už měsíc předem. Neignorujte varovné signály

Fotografie: Depositphotos

Příchod srdečního infarktu nás dokáže varovat až jeden měsíc předem. Proto je dobré věnovat zvýšenou pozornost určitým příznakům.

Vždy je lepší prevence než samotná léčba. Toto jednoduché pravidlo platí pro všechny zdravotní problémy, lehké i těžké. V tomto případě je dobré znát příznaky některých onemocnění, abychom mohli včas zasáhnout. Existují určité známky, které nás varují již měsíc předtím, než zasáhne srdeční infarkt, říká lékařka Payal Kohli.

Neobvyklá, neustále narůstající únava

Měsíc před infarktem vás tělo varuje neobvyklou únavou, která představuje jeden z hlavních symptomů hrozícího srdečního infarktu. Většinou postihuje ženy než muže. Pokud u sebe zaznamenáte, že jste výrazně unavení, aniž byste vyvíjeli fyzickou nebo psychickou aktivitu, není dobré nechat příznak bez povšimnutí. Unavuje-li vás i obyčejné ustlání postele, je vhodné zajít na lékařskou prohlídku.

Fotografie: Freepik

Bolest břicha a nevolnost

Bolest břicha nebo nevolnost jak na prázdný, tak plný žaludek, nadýmání nebo žaludeční potíže jsou některé příznaky nástupu infarktu. Bolest přichází v epizodách, chvíli se vám uleví, ale za krátkou dobu se vrátí. Pokud jste i fyzicky aktivní, bolest žaludku se může začít zhoršovat.

Nespavost, obecně potíže se spánkem

Nespavost je také spojena se zvýšeným rizikem srdečního infarktu nebo mozkovou mrtvicí. Opět se častěji vyskytuje u žen než u mužů. Mezi charakteristické znaky nespavosti často patří vysoká úroveň úzkosti. Nemůžete usnout a zároveň vám dělá velké problémy ranní vstávání.

Fotografie: Depositphotos

Obtížné dýchání a nepravidelný srdeční tep

Dušnost je silným příznakem srdečního infarktu. Nedokážete se zhluboka nadechnout, s čímž přicházejí závratě a obecně potíže s dýcháním. Máte pocit, jako kdyby vám na hrudi seděl slon. Začíná vás také bolet na hrudi v různé intenzitě. Bolest se může rozšířit až do celé jedné paže, většinou levé, k dolní čelisti, krku, do ramenou nebo do žaludku.

Arytmie je často doprovázena záchvaty paniky a úzkostí, zejména u žen. Arytmie nebo tachykardie se projevují nečekaně a střídavě. Cvičení může podat další stimul ke zvýšení srdeční frekvence, zejména trpí-li pacient již aterosklerózou.

Neobvykle silné pocení

Pokud se nadměrně potíte i bez zvýšené fyzické aktivity, může to být varovným signálem příchodu srdečního infarktu. Může se objevit v jakoukoli denní nebo noční dobu. U žen se často zaměňuje s nočním pocením nebo návaly horka typickými pro menopauzu. Ale v tomto případě zaznamenáte spíše symptomy podobné chřipce.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]