Zimolez je univerzální bylinka, která má řadu léčivých vlastností

Znáte rostlinku jménem zimolez? Je to krásná květina, která příjemně voní, ale má také řadu zdravotních benefitů. Proto se vyplatí si jeden keřík pěstovat i u vás na zahradě, abyste jej mohli v případě potíží mít ihned po ruce.

Zimolez pomáhá při zažívacích potížích, infekci horních cest dýchacích, ale i na virové a bakteriální infekce. Skvěle funguje také na močové poruchy, bolesti hlavy, cukrovku nebo revmatoidní artritidu. Rostlinku můžete snadno zpracovávat sami, ale pokud nemáte možnost si ji vypěstovat, snadno dnes seženete různé extrakty zimolezu, které vám pomohou stejně dobře. Na co zimolez pomáhá?

Úleva při bolesti hlavy

Proti silné bolesti hlavy často nepomáhá nic jiného než se zavřít do tmavé místnosti, lehnout si a odpočívat. Bohužel to si většina z nás nemůže během běžného dne dovolit. A tak trpíme úpornými bolestmi, jsme podráždění a nic se nám nedaří. Proti silné bolesti hlavy může ale pomoci i zimolez. Stačí pár kapek extraktu a během několika minut se vám uleví. Zimolez pomáhá uvolňovat napjaté svaly, které bolesti často vyvolávají.

Zlepšení imunity

Zimolez vyrůstá časně zjara a je to skvělý pomocník k nakopnutí vaší imunity po dlouhých zimních měsících. Každý organismus je po zimě oslabený, jelikož nemáme tak často přístup ke kvalitnímu čerstvému ovoci a zelenině. Právě díky zimolezu můžete rychle doplnit chybějící živiny a vitamíny, které nakopnou a podpoří činnost vašeho obranného systému.

Pomoc pro cukrovkáře

Zimolez dokáže regulovat hladinu krevního cukru, a zabraňuje velkým výkyvům, které jsou pro cukrovkáře nebezpečné. Můžete jej užívat, jestliže už cukrovkou trpíte, ale také tehdy, pokud máte diabetes například v rodině a chcete se mu vyhnout.

Ochrana proti virovým i bakteriálním infekcím

Pravidelné popíjení čaje ze zimolezu vám pomůže vytvořit silnou si ochrannou bariéru proti náporu virů a bakterií. Samozřejmě na něj nemůžete spoléhat zcela a je nutné zařadit do svého programu i další preventivní opatření jako je pravidelné mytí rukou, ale zimolez může hodně pomoci.

Detoxikace těla

Zimolez nabízí výborný způsob, jak z těla rychle eliminovat toxiny, které se v něm ukládají. Pravidelné popíjení čaje pomáhá z těla odstraňovat nánosy odpadních látek, které komplikují běžné procesy v těle. Díky zimolezu budou vaše játra méně zatěžována a vše bude fungovat tak, jak má.

Vedlejší účinky

Zimolez je pro zdraví obecně velmi prospěšný, ale samozřejmě existují i některé nežádoucí účinky, které přicházejí zejména tehdy, pokud je bylinka užívána nadměrně. Nehodí se pro těhotné a kojící ženy a pozor by si měli dát také lidé, kteří trpí nízkou srážlivostí krve, plánují podstoupit operaci nebo berou některé léky. Vyplatí se situaci konzultovat se svým lékařem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]