Cibule se od sebe neliší jen barvou. Odlišnosti mezi jednotlivými barvami výrazně ovlivňují chuť jídla

Fotografie: Depositphotos

Cibule je nezbytnou surovinou v každé kuchyni. Odrůdy a barvy jsou různé a věřte nebo ne, rozdíl v nich je. Především v chuti. Ne každá cibule se hodí do všech pokrmů.

Když čtete recept na přípravu pokrmu, jistě jste si všimli, že někdy se uvádí použití žluté cibule, jindy zase červené. Lidé si myslí, že mezi nimi není příliš velký rozdíl, možná žádný, ale mýlí se. Pokud je v postupu uvedena žlutá cibule nebo červená, má to svůj důvod, potvrzuje lékařka Adda Bjarnadottir. Možná vás překvapí, že na barvě skutečně záleží.

Volba vhodné cibule

Červená, žlutá a bílá cibule se mírně liší chutí, strukturou a barvou. Pokud jde o vaření, na pánvi se budou všechny druhy chovat stejně. Mohou však vykazovat drobné rozdíly v chuti. Důležitý je také výběr cibule jako takové. Vyhněte se měkkým cibulím nebo těm, které vykazují štiplavý zápach ještě před loupáním. Tyto příznaky naznačují, že cibule je stará. Při nákupu vybírejte těžké a tvrdé kusy.

Charakteristika žluté cibule

Žlutá cibule má obvykle velikost pěsti a poměrně tvrdou vnější slupku a masité vrstvy, jež může být obtížné krájet. Téměř vždy vás žlutá cibule rozpláče. Odrůda žluté cibule, kterou v obchodě najdete nejčastěji, je španělská. Tento typ žluté cibule je mírně sladší a jemnější v chuti. Nevykazuje takovou štiplavost.

Jak je na tom bílá cibule?

Bílou cibuli, jak už název napovídá, poznáte podle bílé slupky, jež vykazuje žlutý nádech. Dužina je však čistě bílá a ve srovnání se žlutou cibulí má mnohem tenčí strukturu, tudíž pro vás nebude tak obtížné ji krájet. Příliš se nehodí na klasické vaření, protože tepelnou úpravou na pánvi ztrácí svou chuť. Využijte ji raději ve studené kuchyni, nejlepší je tedy syrová v zeleninových salátech nebo jako obloha k masu.

červená cibule celá i rozkrojená a slupky
Fotografie: Pexels

Červené, téměř fialová cibule

Červená cibule s tmavě fialovou slupkou a načervenalou barvou uvnitř je velice populární pro svou nasládlou chuť. Je oblíbená jak v teplé, tak i ve studené kuchyni. Hodí se do zeleninových salátů i pro přípravu dušené pečeně. Kde ji však oceníte nejvíce, je v bramborovém salátu. Pokrmům oproti žluté cibuli dodává jemnější chuť.

Zdroj: Healthline, TheKitchn