Před tímto se vás snaží tělo varovat, pokud se vám na kůži objevují malé červené pupínky

Fotografie: Depositphotos

Červené skvrny nebo pupínky na pokožce většina lidí považuje za nebezpečný příznak. Pravdou však je, že mohou značit něco úplně jiného, než si mnozí myslí.

Existuje nespočet příznaků, které mohou naznačovat zdravotní problémy. Ať už se projeví na pokožce, nebo ve formě bolestí orgánů, v některých případech se nemusí jednat o nic závažného – a to přesto, že vypadají velmi nebezpečně. Jedním z mnoha příkladů jsou červené oblasti na kůži, které se mohu objevit kdekoli po těle, a nepředstavovat přitom žádné riziko. Jak ovšem upozorňuje server Healthline, mohou být i příznakem kožních nemocí.

Existují dva hlavní důvody výskytu červených skvrn

Mezi nejčastější příčiny vzniku červených skvrn či pupínků na pokožce patří stárnutí. Často se začínají objevovat zejména u lidí okolo 30 až 40 let, kteří již něco zažili a jejichž tělesné funkce začínají pomalu slábnout. Většinou se objevují na pažích, ramenou a těle, přičemž u žen se mohou vyskytnout také v oblasti prsou. Ve většině případů se jedná o důsledek odumírání cév a následných změn pokožky, což se projeví právě takovýmto způsobem.

Další typickou, avšak méně častou příčinou vzniku červených skvrnek na pokožce je špatná životospráva nebo vážné zdravotní problémy. Objevit se mohou například v důsledku onemocnění jater, hormonální nerovnováhy nebo onemocnění krevního oběhu, což si žádá okamžité vyšetření a změny životního stylu. V každém případě je proto dle lékařky Joan Paul dobré poradit se o tomto příznaku se svým praktickým lékařem.

Z vlastností jedlé sody může benefitovat hlavně pokožka. Poradí si i s akné a ekzémy

Pokud mění tvar, okamžitě k lékaři

I když jsou červené skvrnky ve většině případů neškodné, měli byste si dávat pozor, pokud změní tvar, velikost nebo svou barvu. Ještě horší poté je, když začnou krvácet, protože by mohlo jít o známku rakoviny kůže. Případně se do postiženého místa mohou dostat nečistoty a bakterie a způsobit vám závažné zdravotní problémy. To se však týká jakýchkoli dalších znamének, které se objevily na vaší pokožce a máte z nich špatný pocit.

kůže alergie
Fotografie: Freepik

Jak červené skvrny odstranit

Abyste zabránili vzniku červených skvrn a ochránili se před problémy s nimi spojenými, měli byste se pokusit jíst vyváženou stravu a dbát na zásady zdravého životního stylu. Důležité je zejména jíst více ovoce, zeleniny a zdravých tuků, které podporují vzhled pokožky, a také pravidelně sportovat. V krajních případech pak můžete příznak odstranit pomocí laseru. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o nejčastějších příznacích psoriázy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]