Nenápadné projevy vážnějších zdravotních problémů kdy je třeba zpozornět

Fotografie: Depositphotos

Lidský organismus je komplexní systém, který je propojený více, než si mnohokrát uvědomujeme. Jednotlivé zdravotní problémy se tak mohou projevovat tak nenápadně, že si je povětšinou s ničím vážnějším nespojíme.

Častokrát je pak přejdeme mávnutím ruky, aniž bychom si uvědomovali, nakolik vážná může být jejich skutečná příčina.

Zdraví na prvním místě

Nakolik cenné je lidské zdraví si většinou uvědomíme až tehdy, potýkáme-li se s některým vážnějším zdravotním problémem. U jejich výskytu platí, že čím dříve dojde k jejich odhalení, tím lépe. V krajních případech může včasné zjištění původu obtíží zachránit i zdraví, potažmo život. Proto bychom měli být pozorní i vůči drobným změnám.

Fotografie: Freepik

Nateklé oči

Příčin napuchlých očí může být hned několik. Jednat se může o projev alergie, hypertenze, poruchy funkce štítné žlázy, onemocnění srdce či ledvin. K otékání očí však může dojít také následkem dehydratace organismu, častokrát tento jev doprovází „pouze“ nachlazení.

Skvrny na kůži

Pokud se na vaší pokožce objeví výraznější skvrny tmavšího odstínu s měkkou sktrukturou, příčinou jejich vzniku může být inzulínová rezistence. Skvrny na kůži se mohou objevovat i po pobytu na slunci (hyperpigmentace), u jedinců starších 40 let mohou vznikat přirozeně následkem stárnutí pokožky, v tomto případě tedy není důvod k panice.

Průjem

Pozorujete-li průjem po konzumaci určitých typů potravin, je vhodné s tímto problémem navštívit lékaře. Jednat se může o potravinovou intoleranci. Jedním z jejích nejčastějších typů bývá intolerance vůči laktóze.

Fotografie: Freepik

Zvýšené padání vlasů

Jste žena a padají vám vlasy takovým způsobem, že na určitých místech vznikají drobné lysiny? Pak zbystřete. Takto se může projevovat hormonální nerovnováha. Tu dále mohou doprovázet změny nálad, nepravidelná menstruace či problémy s pletí. V této souvislosti se může objevit také nenadálý příbytek na váze nebo zvýšená únava. Trpíte-li některými z těchto příznaků, obraťte se na odborníka.

Problémy s kůží: přílišná suchost a bledost

Pro určitý typ lidí je celková suchost pokožky přirozená. Její příčinou může být také nedostatečný pitný režim, v krajních případech se takto může projevovat i cukrovka. Proto je při dlouhodobějším výskytu tohoto problému vhodné pátrat po jeho možných původcích společně s odborníkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]