Vyrobte si domácí dezinfekci snadno a rychle

Průmyslově vyráběný dezinfekční gel je často plný chemických látek, které neprospívají jak pokožce, tak celkově našemu zdraví. Téma dezinfekčních prostředků je posledních pár měsíců více než aktuální. Vzhledem k probíhající pandemii koronaviru byla dezinfekce obecně velmi nedostatkovým zbožím, proto se mnoho lidí uchýlilo k přípravě vlastního domácího roztoku. Přinášíme vám tip, jak na to.

Z čeho je možné domácí dezinfekci vyrobit?

Mezi velmi účinné rostliny, z kterých vyrobíte kvalitní dezinfekční prostředek, můžeme zařadit například:

  • Květ růže: okvětní lístky růže obsahují celou řadu antioxidantů, proto jsou vhodné i k posílení imunity. Rovněž působí i při chřipce, nachlazení, trávicích obtížích, bolestivé menstruaci, nebo depresím. Jejich využití je širokospektré.
  • Aloe vera: tato rostlina se v přírodním léčitelství používá celá staletí. Má protizánětlivé, regenerační a antibakteriální účinky. Mimo jiné obsahuje i celou řadu antioxidantů, vitamínů a minerálů.
  • Meduňku: obvykle se tato bylinka používá v případě potíží s nespavostí, dokáže totiž organismus velmi dobře zrelaxovat a celkově zklidnit. Mimo jiné má vynikající účinky i na kardiovaskulární a dýchací systém.

Rostliny pomohou v kosmetice všeobecně

Květy, listy ba i stonky některých rostlin jsou velmi často používané i v kosmetice. Lidé se totiž čím dál více navrací k přírodním produktům, které pleť a pokožku těla všeobecně nezatěžují tak, jako kupované výrobky.

Jednou z rostlin, která je spotřebovávaná k výrobě kosmetických přípravků je například kopřiva dvoudomá. Ta je pro naše zdraví blahodárná nejen ve formě čaje, oblíbená je i v šamponech. Díky kopřivovému šamponu budou vaše vlasy hebké s lesklé.

Na vlasy i pokožku hlavy má však pozitivní účinek i šampon ze šalvěje, nebo tymiánu. Skvěle působí na pokožku i pleť i přípravky z máty, eukalyptu, nebo aromatické levandule. Nelze opomenout ani všemi známou bylinu zvanou heřmánek, která je známá svými hojivými a zklidňujícími účinky.

A tím to zdaleka nekončí. Příroda člověku poskytuje téměř neomezené možnosti co do výroby kosmetiky. Stačí si jen vybrat.

Jaké ingredience potřebujete k přípravě dezinfekčního gelu?

A nyní se pojďme pustit do přípravy domácího dezinfekčního přípravku. Obstarejte si tedy: 70 % čistý alkohol (1 malou lžičku), 2 lžíce gelu aloe vera, olivový, arganový, avokádový, nebo mandlový olej (1 malou lžičku), 10 kapek esenciálního oleje z čajovníku, 5 kapek esenciálního levandulového oleje. Také budete potřebovat rozprašovač o objemu 30 mililitrů.

Jak postupovat?

V malé misce si smíchejte čistý alkohol s esenciálními oleji, pak přidejte olivový olej a gel z aloe vera. Důkladně směs promíchejte a přelijte do rozprašovače. Použijte na pokožku na rukách a roztok do ní vtírejte, dokud nebudou vaše dlaně suché.

Fotografie: Freepik