Nehazardujte zbytečně se svým zdravím. Určitá skupina lidí by se měla vyhnout konzumaci medu a česneku

Fotografie: Depositphotos

Konzumace medu i česneku má mnoho zdravotních benefitů. I přes tuto skutečnost ale existují lidé, kteří by se jim měli raději spíše vyhýbat, potvrzuje lékařka Katherine Marengo.

Med i česnek jsou součástí tradičních léčiv po celém světě. Nejvíce ceněnou složkou česneku je alicin, díky kterému se tato zelenina pyšní silnými antibakteriálními účinky a schopností podpořit imunitní systém. Med má vysoký obsah flavonoidů a polyfenolů, což jsou antioxidanty, které pomáhají proti zánětům a otokům v těle, což aktivuje imunitní systém a pomáhá tak předejít některým nemocem.

Jak nejlépe používat česnek a med

Česnek je nejzdravější čerstvé prolisovaný nebo nasekaný. Tak obsahuje nejvíce prospěšných látek. Ne každý ho ale snese. Jeho štiplavost a typické aroma můžete zjemnit tak, že jej nakrájíme na malé kousky a naložíte do medu. Poměr by měl být asi tři stroužky česneku na jednu lžíci medu. Každý den si pak můžete dopřát lžičku této domácí medicíny. Zapíjejte vodou, nebo bylinkovým čajem. Tato prevence chrání velmi účinně proti nemocem z nachlazení.

Fotografie: Freepik

Med je vlastně nejstarším sladidlem, které lidstvo zná. Obsahuje látku s názvem acetylcholin, která dokáže povzbudit střevní peristaltiku při zácpě a naopak ji zklidnit u průjmu neinfekčního původu.

Také má schopnost rozšířit drobné cévy a tím snížit krevní tlak. Med je také doporučován při vředových chorobách trávicího traktu. Díky obsahu dextrinů má totiž schopnost hojit poraněnou sliznici.

Fotografie: Pexels

Kdo by se měl mít na pozoru

Některé látky obsažené v medu i česneku mohou u některých lidí způsobit nežádoucí reakce. Dřív, než začnete užívat med nebo česnek ve větším množství, poraďte se se svým lékařem. Týká se to také různých doplňků stravy. Méně pravděpodobné jsou negativní účinky u medu. Přesto však dokáže u zvlášť citlivých lidí vyvolat alergickou reakci. Může totiž obsahovat mimo jiné zrnka pylu, což je pro mnoho lidí problematické.

Fotografie: Freepik

Konzumaci velkého množství medu by se měli vyvarovat také lidé trpící diabetem a poruchou glukózové tolerance. Také na česnek můžou být někteří lidé alergičtí. Konzumace většího množství může způsobit krvácení z důvodu vyššího ředění krve. Z toho vyplývá, že lidé s poruchami srážlivosti krve by se měli většímu množství česneku vyhnout. Může totiž ovlivnit účinnost léků určených na ředění krve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]