Většina žen, které trpí na onemocnění štítné žlázy, mohly problému snadno předejít

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Mohlo by jít totiž o nebezpečné onemocnění štítné žlázy.

Mnoho žen se během svého života může potýkat s nepříjemnými příznaky, které připisují nezávažným problémům, ale přitom mohou značit nebezpečnou nemoc. Je proto důležité, abyste v případě jejich rozpoznání raději navštívili lékaře a poradili se s ním, zda je s vaším zdravím vše v pořádku. V mnoha případech se totiž dle odbornice Kelly Wood může jednat o nedostatečnou funkci štítné žlázy nebo jiné problémy s tímto orgánem.

Náhlé přibírání na váze

Pokud dodržujete zdravou dietu a pravidelně se hýbete, ovšem přesto neustále přibýváte na váze, mohlo by se jednat o potíže se štítnou žlázou. Pokud totiž nefunguje správně (neprodukuje dostatek potřebných hormonů), tělo nedokáže efektivně spalovat přijaté tuky a začíná je ukládat. To následně vede k náhlému přibírání na váze a často s problémem nepomůže nic jiného než správná medikace a různé zákroky.

Častá únava během dne

Neustálá ospalost během dne, která přichází i přesto, že jste si v noci dostatečně odpočali, může odkazovat na potíže se štítnou žlázou. Stejně tak dle webu Healthline mohou pacientky pociťovat nespavost během noci, a naopak nutkání jít spát například po obědě nebo při pozdním odpoledni. O problémech může svědčit také neustálé pocení, a to zejména během nočních hodin, kdy jste naprosto v klidu.

Nevítané přibírání na váze mohou způsobovat hormony. Patří mezi ně i inzulin a kortizol

Příliš mnoho energie a závratě

Pokud je štítná žláza naopak příliš aktivní a produkuje nadmíru důležitých hormonů, může to vést k hyperaktivitě a stejně tak i nekontrolovatelnému hubnutí. V takovém případě se může objevit také častá podrážděnost, která nastává už v momentě, kdy na vás někdo začne mluvit. Možným příznakem je poté i časté točení hlavy a případné závratě.

motání hlavy
Fotografie: Freepik

Roztřepené konečky a další potíže

Přítomnost roztřepených konečků může snadno narušit váš vzhled. Pokud jimi trpíte i vy a nic vám nepomáhá, pak může být na vině nesprávná funkce štítné žlázy. Ta totiž ovlivňuje funkce vlasových folikulů, které mohou být v důsledku nedostatku hormonů oslabené. Mezi další možné příznaky problémů s tímto orgánem patří také močové potíže, neplodnost a zpožděná menstruace, která je mnohdy také více bolestivá. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o dalších problémech při menstruaci, kterým se vyplatí věnovat pozornost.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]