Čeho je moc, toho je příliš. I bílkoviny mohou škodit zdraví

Všichni víme, že naše strava by měla být vyvážená s ideálním poměrem látek, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Jenže jak tohoto ideálního poměru dosáhnout? Většina lidí vůbec netuší, kolik, čeho které potraviny obsahují. Jedí tedy velmi intuitivně, a ne vždy se to zcela podaří.

Současným trendem navíc je redukovat množství přijatých sacharidů, a naopak podporovat konzumaci bílkovin, což není špatně, ale asi s bílkovinami to není radno přehánět. Bez ohledu na to, jak důležité bílkoviny jsou pro správné fungování těla, existuje mnoho případů, kdy mohou také škodit.

Nezbytné bílkoviny

Proteiny jsou aminokyseliny, které jsou základem tělesných tkání, jako jsou krevní cévy, vlasy, kůže a nehty. Zajišťují produkci enzymů a hormonů, které jsou základem životních funkcí těla. Jejich příjem je tedy zcela nezbytný. Ale kolik bílkovin bychom denně měli přijmout? Aby bylo možné určit množství bílkovin ve vaší každodenní stravě, je třeba zvážit mnoho faktorů, jako je pohlaví, tělesná hmotnost, fyzická aktivita, pocení a možné problémy s trávením. Minimální denní příjem by měl být 50-62 g proteinu, ale často to nestačí. Protein by měl představovat asi 35 % celkového příjmu kalorií během dne. Ženy by obecně měly konzumovat 110 gramů bílkovin denně, zatímco muži by měly konzumovat 140 gramů bílkovin. Každý z nás ale funguje jinak, takže jednoznačné číslo prostě neexistuje. Bílkoviny by neměly být pouze živočišné, ale i rostlinné. Správný poměr příjmu živočišných a rostlinných bílkovin je 1:1.

Čeho je moc, toho je příliš

Nadbytek bílkovin se může negativně podepsat především na stavu našich ledvin. Pokud tedy registrujete následující příznaky, je dobré svůj jídelníček přehodnotit a pokusit se příjem bílkovin snížit:

  • Nervozita, podrážděnost, výkyvy nálad, neschopnost odpočívat.
  • Potíže s koncentrací, neschopnost dokončovat úkoly, špatné provádění základních úkolů jako je řízení auta apod.
  • Neustálý pocti žízně – naše ledviny jsou negativně ovlivněny a tělo je dehydratované.
  • Nepříjemný zápach.

Týkají se vás některé z těchto příznaků? Pak je načase změnit stravu.