5 hororových efektů rychlého občerstvení na vaše fyzické a duševní zdraví

Nejzdravější jídlo, jaké můžete jíst, je to, které si připravíte sami doma. Pokud hledáte nové vzrušující pokrmy, určitě je lepší experimentovat doma s prověřenými potravinami, než zamířit do rychlého občerstvení. Rovněž je vhodné naučit se chystat si svačinky i obědy do práce/školy a vytipovat si obchody se zdravou výživou, kde lze v nejnutnějším případě ukojit hlad.

Problém totiž spočívá v tom, že rychlé občerstvení nepoužívá příliš čerstvé potraviny, jídlo odtamtud je plné chemie, a také příprava není zrovna nejzdravější – smažení a ohřívaní v mikrovlnné troubě. Čím častěji konzumujete takováto jídla, tím víc si škodíte. Podívejte se, jaký dopad na tělo a zdraví člověka má časté konzumování potravin z rychlého občerstvení.

1. Ztráta paměti a demence

Možná nemáte tušení, ale existují četné studie, které potvrdily vztah mezi pravidelným konzumováním rychlého občerstvení a ztrátou mozkové aktivity. Určitě za to nemohou jen hranolky s kečupem či párek v rohlíku, ale vysoké množství cukru a tuků v polotovarech a dalších potravinách tohoto typu.

2. Přejídání se a závislost

Potraviny rychlého občerstvení jsou plné jednoduchých sacharidů, které dočasně pomohou ke zvýšení energie a pocitu spokojenosti. Ale opravdu jen dočasně. Jednoduché sacharidy totiž vyvolávají hlad po jednoduchých sacharidech. Takže se lehce chytíte do této pasti. Budete mít za krátkou dobu opět hlad a hlavně různé chutě. Stanete se tak doslova závislými na těchto špatných potravinách. Pak už je to krůček k různým chorobám, tloustnutí a obezitě.

3. Obezita

Zmínili jsme obezitu a chvíli se u ní zdržíme. Jakmile ztratíte schopnost ovládnout své chutě, skončí to nějakými kily navíc. Prvních 5 kg nemusí být ještě odstrašující, ale časem to bude dalších 5 kg nebo více. Bohužel nejhorší epidemie způsobená rychlým občerstvením představuje významný nárůst obezity. Pravdou je, že lidské tělo reaguje na to, co mu předkládáte.

Zkuste si všimnout lidí, kteří pravidelně cvičí – většinou jedí zdravě. Tělo je doslova nutí vybírat si zdravé potraviny a není to tak, že by se takový člověk nějak omezoval. A přesně naopak. Lidé konzumující polotovary a jídla rychlého občerstvení uvíznou v začarovaném kruhu a stávají se závislými na nezdravých potravinách.

4. Zhoršené dýchání a špatný krevní tlak

Dýchací potíže jsou důsledkem nadměrné konzumace polotovarů (rychlé občerstvení). Můžete mít a nemusíte nějaké to kilo navíc, ale patrně zjistíte, že při fyzické námaze jen stěží lapáte po dechu, případně se vám i zatočí hlava. Může to být chůze do schodů, běh na autobus apod. Vědci zjistili, že existuje souvislost mezi dechovými problémy, astmatem, špatným krevním tlakem a nečerstvými potravinami (opět jsme u polotovarů a rychlého občerstvení).

5. Deprese

Zmínili jsme se o tom, jak může rychlé občerstvení vést ke ztrátě paměti a nakonec k demenci, pokud pravidelně konzumujete po delší dobu tyto potraviny. Má to zkrátka negativní dopad na mozek. Příliš hodně jednoduchých sacharidů způsobuje změny v chemických strukturách mozku, což má mimo jiné za následek i deprese. Ironií je, že pacient trpící depresí způsobenou jednoduchými cukry a nezdravými tuky se ocitá v bludném kruhu, protože aby se cítil lépe a dosáhl blaženosti, potřebuje přijmout opět jednoduché cukry.

Obrázek:pixabay.com