Jak si okamžitě ulevit od bolestivého ischiasu: Vyzkoušejte tenisový míček nebo vlastní pěsti

Fotografie: Depositphotos

Je velmi nepříjemné, když vás postihne ústřel neboli ischias. Vyřadí vás to na chvíli z normálního života, protože kvůli velké bolesti budete mít ztíženou pohyblivost.

Na vině bolestivého ischiasu bývá vyhřezlá ploténka, která se dostane mimo svou obvyklou polohu. Následně dochází k útlaku sedacího nervu, z čehož se neustálým drážděním nervy vyvine případný zánět. Pro onemocnění je typická palčivá bolest v bederní páteři, kvůli které se postižená osoba nemůže ani narovnat. Co z domácích prostředků pomáhá na léčbu ischiasu? Více prozradila lékařka Amy Elizabeth Wolkin.

Z jakých příčin ploténka vyhřezne?

Na záda musí být člověk opatrný. Platí to zejména pro zvedání těžkých břemen nebo prudké změny polohy. Kvůli neopatrného pohybu totiž může ploténka dislokovat a způsobit velmi bolestivé onemocnění s hezkým lidovým názvem hexenšus. Zánět sedacího nervu si obvykle vyžádá několikatýdenní léčbu, která se ve většině případu neobejde bez zásahu lékaře. Pomoci si lze ale i doma.

Vyzkoušejte tenisový míček

Ulevit od bolesti sedacího nervu pomáhá cvičení s dvěma tenisovými míčky, které se zabalí do ručníku. Postižená osoba si sedne na podlahu, kolena pokrčí a záda si opře o zeď, na kterou přiložil ručník s tenisáky. Těmi pak bude masírovat bolestivé místo, nejlépe po dobu jedné minuty. Jakmile nastoupí pocit úlevy, začne masírovat místo o kousek dále.

Fotografie: Pixabay

Masáž zad pomocí dlaně a palce

K této masáži je zapotřebí součinnost druhé osoby. Ten, kterého trápí ischias, se položí na břicho na postel. Další osoba pak pomocí dlaní a palců mu bude masírovat oblast pánve, bederní páteře směrem k hýždím. Tím by měla nastat úleva od bolesti. Masírování by nemělo být nepříjemné.

Masáž pomocí sevřených pěstí

I sevřené pěsti lze využít k masáži bolavých zad při ischiasu. Může vás namasírovat někdo další, lze vyzkoušet i automasáž, kdy pěsti umístíte do oblasti zad, která nejvíce bolí. Klouby by přitom měly směřovat směrem nahoru, pěsti jsou mezi páteří a svaly dolní části zad. Takto je třeba vydržet po dobu jedné minuty. Následuje odpočinek v poloze plodu, tedy na boku, alespoň pět minut.

Zdroj: Healthline, Healthline