Typ bolesti hlavy vypovídá mnoho o vašem zdravotním stavu. Dokonce prozradí i vážné problémy

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv je bolest hlavy pro řadu lidí běžnou součástí života, mnohdy může tento nepříjemný problém odkazovat na život ohrožující nebezpečí.

Každého z nás pravděpodobně čas od času bolí hlava. Je ovšem rozdíl, zda bolest hlavy způsobila únava či příliš stresu, nebo jestli ji zapříčinily potíže uvnitř vašeho těla, říká lékařka Deena Kuruvilla. Proto abyste měli přehled o svém zdraví a vyhnuli se potenciálnímu nebezpečí, níže se můžete seznámit s různými bolestmi hlavy a vysvětlením, co vám každá z nich může naznačovat o vašem zdravotním stavu.

Existují 4 hlavní typy bolestí hlavy

Ačkoliv bolest hlavy mnohdy nemusí odkazovat na žádné výrazné nebezpečí, jde také o příznak mnoha život ohrožujících onemocnění – to platí především, pokud ji doprovází jiné příznaky, včetně rozmazaného vidění nebo náhlých poruch osobnosti. Existují 4 hlavní typy bolestí hlavy:

  • Sinusová bolest hlavy – Ta se vyskytuje mezi očima a zpravidla vystřeluje jak nad ně, tak i pod ně. Může být velmi silná a pokud se neléčí (např. antibiotiky), trvá i několik dní.
  • Těžká bolest hlavy – Toto označení patří bolesti, která se vyskytuje v oblasti celého čela. Bývá zpravidla mírnější a trvat může od dvou hodin až po několik dní. Nejlepší léčbou je v tomto případě návštěva doktora.
  • Migréna – Migrény postihují zpravidla jednu stranu obličeje, přičemž bolest začíná v horní části a postupuje dolů. Trvat může 4 až 72 hodin a bolest může být jak mírná, tak i velmi silná. Nejlepší léčba je opět návštěva doktora.
  • Bolest hlavy Cluster – Postihuje vždy jednu část obličeje a vychází zpoza oka (postižená oblast je pouze oko). Trvat může 30 až 90 minut a k léčbě je zapotřebí použít trojplošníky a kyslík.

Před čím může bolest hlavy varovat

Faktem je, že bolest hlavy může kromě stresu a/nebo únavy mnohdy svědčit také o závažnějších, nebo dokonce život ohrožujících onemocněních. Je proto důležité, abyste brali na vědomí každou nevysvětlitelnou bolest hlavy, která se naprosto liší od těch, jež jste doposud zažili.

Například akutní bolest hlavy po cvičení může naznačovat možnost nádoru nebo aneurysmatu v těle. Náhlá nebo nesnesitelná bolest, která se zhoršuje po 60 sekundách, může zase varovat před krvácením do mozku.

Fotografie: Pixabay

Největší pozor byste si měli dávat především na bolest hlavy, se kterou se objevují další výrazné příznaky, jako je například slabost, necitlivost a/nebo změny vidění (ačkoliv to může být důsledek migrény, často vás tímto způsobem tělo varuje před něčím mnohem vážnějším). V každém případě je proto důležité nenechat jakoukoliv netypickou bolest hlavy bez povšimnutí a raději ji co nejdříve řešit s vaším praktickým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]