Patní ostruha má svého přemožitele. Studený zábal stačí přiložit na 10 minut

Fotografie: Thorwikibr / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Patní ostruhy jsou nepříjemný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. S úlevou vám však dokážou pomoci jednoduché domácí způsoby.

Patní ostruhy jsou kostěné výrůstky na spodní části paty, které mohou způsobovat velmi silnou bolest – a to až natolik, že vám znemožní chůzi. Tento stav se mimo jiné běžně vyskytuje u plantární fasciitidy, tedy onemocnění, jež způsobuje zánět v celé spodní části chodidla (zejména v patě). Pokud se s problémem potýkáte i vy, můžete vyzkoušet některé způsoby domácí léčby, které vám poskytnou rychlou úlevu, říká doktor William Morrison.

Studený obklad

Terapie chladem je jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci ulevit zanícené tkáni v patě. Pokud vás tedy trápí patní ostruhy, můžete vyzkoušet přikládat na postižené místo ledový obklad obalený látkou (popřípadě můžete vyzkoušet zmražené gelové obklady). Zábal nechte přiložený vždy 10 minut a poté ho rozbalte. Tento postup opakujte každou hodinu, dokud nepůjdete spát. Další možností je převalovat nohu přes láhev se studenou nebo zmrzlou vodou.

Boty a ortopedické vložky

Pohodlná a dobře padnoucí obuv může snížit tlak na patní ostruhu, a pomoci vám tak ulevit od nepříjemných pocitů a nepohodlí. Zaměřit byste se měli především na pevnou oporu paty, pružnost bot a mírné zvýšení paty – vložka do podpatku nebo bota s mírně zvýšeným podpatkem (ne vyšším než 1 centimetr) může pomoci snížit tlak na bolestivou patu. Popřípadě si také můžete nechat vyrobit ortopedické vložky na míru.

Protahování

Protažení lýtka a okolních svalů (i plantární fascie) vám může pomoci snížit zátěž a tlak na patní ostruhu. Můžete začít ohýbáním chodidla: jednoduše si sedněte na židli, položte si nohu přes nohu a chytněte se za palec horního chodidla. Poté začněte palec přitahovat směrem k sobě tak, abyste cítili napnutí. Dalším užitečným cvikem je protahování lýtka o zeď. Stačí se jednoduše pořádně zapřít s jednou nohou vpřed a na tu přenést váhu. Měli byste cítit protažení zadní nohy.

Patní ostruhu lze vyléčit přírodní cestou doma. Stačí k tomu běžně dostupné ingredience

bolest nohy
Fotografie: Freepik

Volně prodejné léky

Pokud vám výše uvedené způsoby nepomáhají, můžete se obrátit na volně prodejné protizánětlivé léky. Mezi ty patří především aspirin, ibuprofen a naproxen. Ty vám dokážou pomoci snížit zánět, a zabránit tak dalšímu poškození. Měli byste však brát na vědomí, že není vhodné je užívat, pokud trpíte onemocněním ledvin či srdečního svalu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]