Projevy, kterými tělo upozorňuje na nedostatek železa v krvi. Zásoby je dobré bezodkladně doplnit

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek železa se zpravidla nevykazuje žádnými příznaky. Ovšem z dlouhodobého hlediska může přejít v anémii, která už o sobě dává jasně vědět.

První známky nedostatku železa jsou obvykle únava a bledé okolí úst. Často se však stává, že se absence železa v těle ničím neprojevuje a organismus se dobře vyrovnává s prázdnými zásobami železa po určitou dobu. Pokud je však vystaven nedostatku důležitého minerálu dlouhodobě, může se rozvinout anémie, jež má své specifické symptomy, na něž je potřeba se zaměřit. Více prozradila lékařka Kim Rose-Francis.

Neustálý boj s infekcemi

Červené krvinky pomáhají přenášet kyslík do sleziny, což je místo, kde lze bojovat s infekcemi. Když někdo trpí nedostatkem železa, červené krvinky se neprodukují a nejsou tak silné, protože nepřijímají dostatek kyslíku. V důsledku toho je vaše tělo náchylnější k útokům nejrůznějších infekcí.

Řídnutí a ztráta vlasů

Vypadávání vlasů je zcela normální jev. Říká se, že průměrnému člověku každý den vypadne kolem stovky vlasů. Nastane-li však chvíle, kdy cítíte výrazné řídnutí vlasů a na oblečení, ve sprše nebo po zemi neustále sbíráte chomáče kadeří, může se jednat o známku anémie z nedostatku železa. Děje se tak proto, že vlasové folikuly přestanou přijímat kyslík.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou neboli RLS je porucha, která způsobuje nepříjemné pocity v dolních končetinách, což vyvolává silné nutkání jimi neustále pohybovat. Můžete pociťovat brnění, mravenčení nebo například kmitání. S RLS může být spojeno několik zdravotních stavů, ale nedostatek železa je považován za nejčastější příčinu.

žena drží kartáč plný vypadaných vlasů
Fotografie: Freepik

Výrazné změny na pokožce

Když je v krvi méně hemoglobinu, vaše pokožka začne blednout. Nejvíce si toho můžete všimnout na sliznici na dně oka. Toto místo je zpravidla celkem červené, někdy až zarudlé, ovšem v případě nedostatku železa bude mnohem bledší, než je obvykle zvykem.

Prevence nedostatku železa

Dostatek železa závisí do značné míry na zdravé a pestré stravě. Když se podíváte na množství železa na 100 gramů, červené maso, vnitřnosti a hovězí jsou potraviny, které jsou na železo velmi bohaté. Například červené maso a vnitřnosti mají mnohem více železa než kuře.

Zdroj: Healthline