Co vše mohou signalizovat bolestivé a popraskané koutky?

Popraskané koutky jsou velmi bolestivou záležitostí a dokážou pořádně zkomplikovat život. Způsobovat je může skrytá kvasinková infekce anebo nedostatek některého z vitamínů nebo minerálů, nejčastěji jde o vitamíny řady B, zinek a železo.

Popraskané koutky mohou však být také příčinou alergické reakce na dekorativní kosmetiku: lesk na rty, rtěnka, tužka na rty. Koutky se mohou také objevit, když si od někoho půjčíte tuto dekorativní kosmetiku či pomádu na rty a tento člověk sám tímto zdravotním problémem trpí. Nicméně alergickou reakci může vyvolat i zubní pasta. Vždy přemýšlejte a zkuste si dát dohromady souvislosti.

Koutky úst praskají nejčastěji v zimě, vlivem studeného a suchého počasí. Proto je důležité, abyste svá ústa několikrát během dne mazali vyživujícím balzámem nebo klidně olejem, který máte doma po ruce: olivový, kokosový, avokádový, konopný a další. Pokud i tak máte koutky popraskané, mažte je každý večer včetně celých rtů medem, který má antiseptické účinky a pomáhá hojit rány.

Dalším viníkem popraskaných koutků může být dehydratace. Může se tedy jednat o signál vašeho těla, že přijímáte málo tekutin. Zvyšte tedy pití tekutin na minimálně 1,5 čisté vody. Zapomeňte na alkohol kávu a jiné kofeinové nápoje. Popraskané koutky může zhoršovat i kouření. Bude-li to možné, vyhněte se kouření.

Vitamíny skupiny B

Nedostatek vitamínů skupiny B má na svědomí slabost, únavu, závratě, nervové, emocionální a mentální potíže, zhoršenou paměť, afty a další potíže včetně popraskaných koutků. Jezte proto ořechy a semena, celozrnné pečivo, kvasnice, listovou zeleninu, brokolici, zelený hrách, rajčata, avokádo, banány, třešně, brambory, vejce, maso, mléko. Ale pamatujte, že vitamín B se v potravinách ničí mražením a vařením, proto dejte přednost takovým potravinám, které se nemusí tepelně upravovat.

Zinek a železo

Mimo skupiny vitamínů B může mít na svědomí popraskané koutky i nedostatek minerálů. Významným zdrojem železa jsou například švestky, sušené meruňky, datle, fíky, brokolice, červená řepa, sezamová semínka, listová zelenina, červené maso, játra, obiloviny, luštěniny. Zinek najdete v ořeších, dýňových semenech, vaječném žloutku, sýrech, rybách, ústřicích, hovězím a jehněčím mase, kakau, ovesných vločkách, mléku, droždí.

Obrázky: stylesatlife.com, healthline.com