Krevní sraženina se ne vždy sama rozpustí. Při komplikaci prosí kůže o pozornost

Fotografie: Freepik

Někteří lidé mohou mít krevní sraženinu bez patrných příznaků. Pokud však příznaky máte, mohou záviset na tom, kde v těle se krevní sraženina nachází.

Krevní sraženina je shluk krve, který se z tekutého stavu změnil na gelovitý nebo polotuhý. Srážení je nezbytný proces, jenž může zabránit ztrátě příliš velkého množství krve, například když se říznete. Když se uvnitř některé z vašich žil vytvoří sraženina, ne vždy se sama rozpustí. To může být velmi nebezpečná, a dokonce život ohrožující situace. Nepohyblivá krevní sraženina vám zpravidla neublíží, ale existuje možnost, že se pohne a stane se nebezpečnou. Pokud se krevní sraženina uvolní a putuje žilami k srdci a plicím, může uvíznout a bránit průtoku krve, říká doktorka Emelia Arquilla.

Příznaky krevní sraženiny

Je možné, že krevní sraženina nemá žádné zjevné příznaky. Pokud se ovšem symptomy objeví, jsou některé z nich stejné jako u jiných onemocnění. Bez lékařského poradenství nelze zjistit, zda máte krevní sraženinu. Pokud znáte nejčastější příznaky a rizikové faktory, můžete si dát nejlepší šanci poznat, kdy vyhledat odbornou možnost.

Sraženina v noze nebo paži

Příznaky krevní sraženiny v noze nebo paži mohou zahrnovat bolest v postižené oblasti, která může být bolestivá při dotyku nebo při pohybu, otok, jenž může být viditelný, změnou barvy kůže, zvýšenou teplotu nebo pocity tlaku. Otok může být viditelný v oblasti sraženiny. Pokud máte podezření na krevní sraženinu v noze nebo paži, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může provést vyšetření a stanovit nejvhodnější léčbu.

Sraženina v srdci

Krevní sraženiny se mohou vyskytnout kdekoli v těle a způsobit závažné problémy. Pokud se však vyskytnou v srdci, mohou přerušit kritický průtok krve a způsobit srdeční infarkt. Srdce je méně častým místem výskytu krevní sraženiny, ale i tak se to může stát. Krevní sraženina v srdci může způsobit příznaky jako např. bolest na hrudi, závratě, dušnost, bolest paže, krku, zad nebo čelisti, pocení, nevolnost nebo pálení žáhy či bušení srdce.

krevní sraženina
Fotografie: Freepik

Pokud se sraženiny vytvoří v samotném srdci, nazývá se to trombóza věnčitých tepen. Tyto sraženiny obvykle vznikají, když se tukové tkáně, které se tvoří v srdečních tepnách, odlomí a zablokují průtok krve do srdečních tkání. Když je tento průtok krve zastaven, srdeční tkáně nemohou dostávat kyslík a další živiny.

Sraženina v břiše

Krevní sraženiny, které se vytvoří v břiše, mohou zasáhnout různé orgány, takže příznaky se u jednotlivých osob liší. U některých lidí se nemusí objevit vůbec žádné příznaky. Krevní sraženiny, jež vznikají v břiše, jsou formou hluboké žilní trombózy a mohou způsobovat příznaky jako např. silnou bolest břicha, bolesti břicha, které přicházejí a odcházejí, nevolnost, zvracení, krvavou stolici, průjem, nadýmání nebo otok břicha či hromadění tekutiny v břiše, tzv. ascites.

Sraženina v mozku

Krevní sraženina v mozku je známá také jako mrtvice. Tyto krevní sraženiny mohou vzniknout kdekoli v těle nebo přímo v mozku. Když se tak stane, krev nemůže přivádět kyslík do mozku, což vede k hypoxii. Mozek nemůže přežít bez stálého přísunu kyslíku a hypoxie může způsobit závažné příznaky, a dokonce i smrt. Krevní sraženina v mozku způsobí všechny příznaky mrtvice.

mozek sraženina
Fotografie: Freepik

Pokud se tyto příznaky objeví a náhle zmizí, měli byste přesto vyhledat pohotovost. Příznaky mrtvice, které přicházejí a odcházejí, mohou být příznakem přechodné ischemické ataky nebo miniinzultní mrtvice. Ty jsou obvykle také způsobeny krevními sraženinami, které však ustoupí nebo zcela nezablokují průtok krve do mozku.

Sraženina v plicích

Krevní sraženina v plicích je stav, kdy se sraženina tvoří v krevním řečišti jinde v těle a pak se dostane do plic. To může vést k poškození plic a zhoršení krevního oběhu. Tyto sraženiny mohou být způsobeny několika faktory, včetně dlouhého pobytu v posteli, vysokého rizika tromboembolie nebo závažných zdravotních stavů, jako je například trombofilie. Příznaky, které mohou být známkou tohoto stavu, jsou náhlá dušnost, bolest na hrudi, bušení srdce nebo zrychlený tep, problémy s dýcháním či vykašlávání krve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]