Zelenina a ovoce, které mohou při nesprávném umytí způsobit otravu

Fotografie: Freepik

Otrava jídlem není příjemná. Jde o stav, který se projevuje zvracením, průjmem, silnými křečemi v břiše, nevolností, nechutenstvím, bolestmi hlavy a bolestmi v krku.

Tyto příznaky ve většině případů nepřetrvávají příliš dlouhou dobu. Většinou ustupují do 48 hodin, zejména pokud podáte speciální léky. Existují však také případy, kdy otrava jídlem může způsobit vážné potíže a komplikace. Ohrožení jsou straší lidé s chronickými chorobami, těhotné ženy a malé děti. Dávejte si proto pozor na to, co jíte, a zda je to důkladně umyté.

Zelenina je běžným zdrojem otravy

Má nám upevňovat zdraví, a přesto může jít o zdroj otravy. Zelenina může způsobit otravu především tehdy, když je konzumovaná v syrovém stavu. Nejnebezpečnější jsou saláty, špenát, zelí, celer, květák, okurky, rajčata, brokolice a petržel. Tyto druhy zeleniny mohou být kontaminované škodlivými bakteriemi jako jsou E. coli, salmonella nebo listeria. Může dojít ke kontaminaci v důsledku úniku vody a nečistot či nesprávných hygienických postupů.

Fotografie: Pixabay

V letech 1973 až 2012 bylo ve Spojených státech 85 % ohnisek otrav způsobených konzumací kontaminované zeleniny. Abyste toto riziko snížili, je vhodné zeleninu před konzumací vždy dobře omýt. Nekupujte sáčky se směsí salátů, které obsahují shnilé a měkké listy, a vyhýbejte se salátům, které jsou ponechané v pokojové teplotě. Právě takové totiž mohou způsobit zdravotní komplikace. Snažte se tomu předcházet.

Také ovoce může být původcem otravy

Riziková samozřejmě není jen zelenina, ale i ovoce. Nejnebezpečnější kategorií jsou bobule a melouny. Představují vysoké riziko otravy jídlem v důsledku bakterií listeria, které mohou růst na slupce a šířit se do dužiny ovoce. Čerstvé a mražené ovoce včetně malin, ostružin, jahod a borůvek vždy důkladně umyjte. Všechny jmenované druhy mohou být zdrojem otravy škodlivými viry a bakteriemi, zejména žloutenky typu A.

Fotografie: Pixabay

Umývání ovoce před jídlem ve větším množství vody může riziko snížit. Nemůže ho však úplně eliminovat. Zejména u ostružin, malin a jahod není jejich povrch hladký, což podporuje pronikání bakterií do ovoce. Ze stejného důvodu se tedy vyhýbejte hlavně baleným ovocným salátům, které jsou připravené v chladničce v obchodě. Čerstvé ovoce ihned konzumujte nebo skladujte v ledničce. Možnost nákazy tak zmenšíte na minimum.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]