Nemocná játra indikuje několik jasných projevů. Rozpoznejte alespoň ty základní

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou velmi důležitým orgánem. Každé jejich onemocnění však jejich činnost narušuje. Jejich špatnou kondici mohou značit i typické skvrny na kůži.

Játra jsou bez debat jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, avšak řada z vás jejich význam podceňuje. Kromě toho, že se jedná o největší vnitřní orgán, jsou i centrálním orgánem látkové výměny, filtrují vaši krev, ovlivňují trávení tuků a rovněž produkují některé hormony. I přes to, že jsou schopná se do jisté míry regenerovat, nejsou „nesmrtelná“. Nezdravým životním stylem, stejně jako prodělanými onemocněními, je můžete nenávratně poškodit. To, že nejsou úplně „v kondici“, poznáte například z Bierových skvrn, říká lékař Youssef (Joe) Soliman.

Záhadné Bierovy skvrny na kůži

Úloha jater v lidském organismu je zkrátka nezastupitelná. Kromě produkce hormonů, napomáhání trávení, filtrace krve a zastávání klíčové úlohy v metabolismu jsou také zásobním orgánem, tvoří bílkoviny krevní plazmy a hrají naprosto zásadní roli při detoxikaci organismu. Každý jejich výpadek či onemocnění se negativně projevuje na vašem celkovém zdraví. Abyste se vyhnuli vážným problémům spojeným s játry, je dobré sledovat několik příznaků toho, že by s nimi nemuselo být vše v pořádku.

Jedním z těchto znaků jsou tzv. Bierovy skvrny. Podle některých zdrojů se mohou objevit v počátcích onemocnění nebo při jejich nedostatečné funkci. Bierovy skvrny jsou drobné bílé flíčky na kůži s červenofialovým pozadím – nejčastěji se vyskytují na horních a dolních končetinách. U mladých osob (včetně dětí) a těhotných žen jsou tyto skvrny fyziologickou reakcí organismu na překrvení tkáně. Ovšem pokud je pozorujete a nespadáte ani do jedné z těchto skupin, může se jednat o příznak onemocnění jater.

Abyste Bierovy skvrny odlišili od pouhé změny pigmentace, zkuste na ně vyvinout tlak – zmáčkněte je. Pokud flíček pod tlakem zmizí, jedná se Bierovy skvrny, pokud nezmizí, potýkáte se s nejvyšší pravděpodobností se změnou pigmentace. Podobným testem je i zvednutí končetiny, na níž flíčky pozorujete. Protože Bierovy skvrny vznikají v důsledku zvýšeného tlaku na žíly (překrvením tkáně), zvednutím končetiny dojde k jejímu odkrvení, což sníží tlak, a skvrny tudíž zmizí.

Jaké jsou další projevy nemocných jater

Lékaři uvádí, že onemocnění jater se u celé řady osob projevuje právě změnami na pokožce, například právě různými skvrnami. Kromě Bierových skvrn to mohou být kožní léze, které jsou průvodním znakem alkoholické jaterní cirhózy.

Fotografie: Shutterstock

Dalšími příznaky toho, že vaše játra volají o pomoc, mohou být přetrvávající únava a bolesti, zápach z úst, zapáchající pot, neustávající svědění kůže, kruhy pod očima či zažívací problémy. Proto pokud některý z příznaků pozorujete, raději si dojděte k lékaři a požádejte ho o krevní testy.

Zdroj: Healthline