Avokádo nejen dobře chutná, ale má i řadu přínosů pro lidské zdraví

Avokádo se během posledních pár let stalo doslova hitem restaurací, kaváren i domácí kuchyně. Zatímco před pár lety jste se s tímto chutným ovocem mohli setkat maximálně na exotické dovolené, dnes jím doslova přetékají pulty supermarketů. Není špatné, že avokádo tak roste na popularitě. Je mimořádně zdravé, chutné a náš jídelníček dokáže obohatit o celou řadu nezbytných látek a živin.

Zdroj zdravých tuků

Avokádo je skutečně jedinečné. Ve skutečnosti je to jedno z mála druhů ovoce, které není primárně tvořeno sacharidy, ale spíše tuky. Už na první ochutnání jistě ihned poznáte, že jeho struktura je spíše mazlavá a že avokádo vás velmi rychle zasytí. Více než 75 % avokáda se skládá z tuku, ale není se čeho bát. Avokádo se skládá převážně z kyseliny olejové, nejdůležitější mononenasycené mastné kyseliny, která se vyskytuje také v olivovém oleji. Tyto mononenasycené mastné kyseliny jsou dobré pro hladinu cholesterolu a existuje řada vědeckých studií, které ukazují na další zdravotní přínosy pravidelné konzumace těchto druhů tuků. Stále platí, že konzumace tuků by měla být střídmá, ale když už se chcete nadlábnout, sáhněte raději po avokádu než po smetanovém dezertu.

Vydatný zdroj vlákniny

100 gramů avokáda obsahuje necelých 10 gramů uhlohydrátů a nejméně 70 % z toho se sestává z vlákniny. Doporučená denní dávka vlákniny byla stanovena na přibližně 30 až 40 gramů denně, ale pravdou je, že většina lidí, kteří se stravují intuitivně, na toto množství nedosáhne. Stačí však do vašeho jídelníčku přidat avokádo denně a máte takřka vyhráno. Vláknina přitom přispívá ke správné funkci střev a zažívání a pomáhá z trávicího traktu odstraňovat usazeniny a škodlivé látky.

Draslík už vám nebude chybět

V moderní stravě běžného člověka se vyskytuje většinou málo draslíku. Možná si myslíte, že draslík vám dodá banán, ale ten není z důvodu vysokého obsahu cukru vhodné konzumovat příliš. Daleko lepším zdrojem než banány je avokádo. Draslík je obzvláště důležitý, když hodně cvičíte, protože je to důležitý minerál pro normální funkci svalů. Kromě toho má draslík pozitivní vliv na fungování nervového systému a podporuje normální krevní tlak.

Nedostatek vitamínů vás trápit nebude

Avokádo je nejen bohaté na nenasycené mastné kyseliny, vlákninu a draslík, ale také obsahuje mnoho dalších cenných mikroživin. 100 gramů avokáda denně, což odpovídá přibližně polovině avokáda, vám poskytne následující mikroživiny:

  • 17% doporučené denní dávky vitamínu C
  • 14% doporučené denní dávky vitamínu B5
  • 13% doporučené denní dávky vitamínu B6
  • 10% doporučené denní dávky vitamínu E
  • 26% doporučené denní dávky vitamínu K
  • 20% doporučené denní dávky kyseliny listové

Díky avokádu se nemusíte bát, že vám budou chybět nutné živiny a lámat si hlavu s konzumací doplňků stravy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]