Arašídové mléko se těší velké oblibě – vytlačí snad to mandlové?

Možná vám neuniklo, že je v poslední době hodně oblíbené pití rostlinných nápojů, kterým se pro bílou barvu přezdívá mléko. Mohou být vyrobeny z kokosu, mandlí, máku, ovesných vloček, kešu, vlašských ořechů, brazilských ořechů, arašídů a dalších včetně pohanky, amarantu, rýže, sóji. K nejoblíbenějším však doposud patřilo mandlové.

Veškerá uvedená „mléka“ si můžete vyrobit i doma, protože v obchodech většinou nejde o nic levného. Pokud si mléko navíc vyrobíte doma, víte, co přesně obsahuje, a věřte, že bude mít i více živin.

Doba spotřeby – maximálně 3 dny

Jen takové doma vyrobené mléko musíte skladovat v láhvi v lednici a do tří dnů spotřebovat. Je to proto, že neobsahuje žádné konzervanty a jinou chemii, která by prodloužila trvanlivost. Nicméně příprava mléka je rychlá, snadná a čerstvý rostlinný nápoj je určitě vždy lepší.

Výjimku netvoří ani arašídové mléko – tedy rostlinné mléko vyrobené z arašídů a vody. Při přípravě nejen arašídového mléka lze použít špetku soli a sladidlo, vše si popíšeme níže. Tento nápoj neobsahuje laktózu, takže je vhodný pro lidi s nesnášenlivostí laktózy.

Poznámka:

Máte-li alergii na ořechy nebo arašídy, lze mléko připravit (jak jsme uvedli výše), také z jiných ingrediencí: quinoa, pohanka, amarant. Jak na to?

Příprava arašídového mléka

  • Pokud máte arašídy solené, propláchněte je ve vodě a namočte přes noc. Nesolené oloupané arašídy pouze namočte přes noc. Ráno vodu slijte a arašídy vysypte do mixéru. Máte-li plný hrníček arašídů, přidejte litr vody (ideálně voda balená či filtrovaná), ale může být i z kohoutku, pokud máte dobrou vodu, která není plná chlóru.
  • K arašídům a vodě můžete nyní přidat libovolné ingredience, ale nemusíte přidávat vůbec nic. I tak bude mléko lahodné. Volitelné ingredience: špetku soli, předen namočené 3 datle (přirozeně nápoj osladí) nebo javorový sirup, med, vanilku, skořici. Zkrátka mléko je možné ještě dochutit a dosladit.
  • Rozmixovaný nápoj nyní přelijete přes plátno anebo sítko. Budete-li používat sítko, přelijte takto nápoj několikrát (asi 6x až 8x). To, co vám zbude, můžete použít do koktejlů, smoothie, kaše, do těsta na buchtu. Mléko nalijte do čisté sklenice a skladujte v lednici.

Obrázek: tarasmulticulturaltable.com