Ořechová másla – pochoutka plná zdraví

Ořechová másla – pochoutka plná zdraví

Buráková, mandlová, kešu, pistáciová a jiná ořechová másla jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, vlákniny, sacharidů, antioxidantů, vitamínů, minerálů a zdravých tuků.

Především v posledních pár letech se stala ořechová másla hitem vyznavačů zdravého životního stylu a fitness. Různé druhy oříšků a semínek jsou skutečně velmi zdravou záležitostí. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, jež jsou pro lidský organismus důležité.

Ořechová másla jsou návyková

Ořechová másla jsou známá tím, že mají přirozeně vysokou energetickou hodnotu. Jsou sytá (stačí použít malé množství) a prakticky návyková – mají vynikající chuť. Poslední dobou patří k velkým trendům i proteinová ořechová másla, která jsou vysoce energetickým potravinovým doplňkem se zvýšeným obsahem bílkovin. Tato ořechová másla nabízejí většinou výrobci proteinů a dalších suplementů.

Ořechy a semínka

Ořechová nebo semínková (případně mix) másla představují vyvážený luxus chutí. Používána mohou být namísto běžného másla, smetanového sýru, ale rovněž pomáhají uspokojit chutě na sladké pochoutky (dezerty, kaše, cukroví, smoothie, omelety, vafle, zmrzliny). Ořechová másla si můžete vyrobit i doma, vlastníte-li kvalitní mixér.

Másla z ořechů a semínek jsou samo o sobě nasládlé chuti a umožňují nekonečné kulinářské variace, také na slaný způsob. Pokrmům dodávají fenomenální chuť. Zkusit můžete ořechové sušenky nebo máslo použít jako náplň omelet a palačinek. Másla vyrobená z ořechů či semínek dodávají skvělý základ i salátovým zálivkám, omáčkám a výtečné jsou na sendviče s banánem či jahodami. Fantazii se žádné meze nekladou.

Jak vyrobit domácí ořechové máslo?

Pro výrobu domácího ořechového másla se nedoporučuje používat arašídy – ty totiž obsahují toxiny a karcinogeny a jsou častým alergenem pro mnoho lidí.  Naštěstí lze vyrobit mnoho druhů ořechových másel, která jsou možná ještě víc chutná a hlavně prospěšná našemu zdraví.

Stačí vlastnit kvalitní mixér a pouhým mletím vytvořit hustou a hladkou krémovou pastu. Mixování trvá v závislosti na mixéru 12 až 20 minut – samozřejmě s krátkými přestávkami, abychom nezavařili mixér. Takto vyrobené máslo skladujeme v uzavřené skleničce v lednici. Vyrobit lze mandlové, kešu, makadamiové, semínkové máslo nebo mix různých druhů.

Obrázek: pixabay.com