Onemocnění plic se hlásí díky jasným příznakům, které zahrnují i bolest na hrudi a kašel

Fotografie: Depositphotos

Některé symptomy mohou naznačovat vážné onemocnění tohoto důležitého orgánu. Pokud se příznaky nezmírní, je vhodné konzultovat situaci se svým lékařem.

Ať už jste kuřákem, nebo ne, znalost stavu vašich plic je klíčová. Mnoho lidí se obává, že je něco v nepořádku, nicméně jednoduché triky na očistu plic, jako jsou dechová cvičení nebo konzumace vhodných potravin, mohou přinést úlevu. Pokud však některé příznaky přetrvávají a žádná domácí léčba nepomáhá, mohlo by to signalizovat přítomnost závažného onemocnění, jak upozorňuje lékař Fred Aleskerov.

Příznaky, které signalizují problémy s plícemi

Když trpíte onemocněním plic, mohou se objevit různé příznaky. Je důležité být obezřetný a při jakýchkoli změnách se raději poradit se svým lékařem, zvláště pokud nezabírá žádná domácí léčba ani očista. Například občasný kašel může být jedním ze symptomů rakoviny plic, jak jsme například zmiňovali na webu ZdravéStravování. Obecně dle lékaře Nicka Villalobose platí, že byste měli dávat pozor na:

  • Dušnost a obtížné dýchání, zvláště při fyzické aktivitě.
  • Bolest na hrudi při dýchání, kašli nebo kýchání.
  • Přítomnost krve ve vykašlaném hlenu, často indikující rakovinu nebo vážnou infekci.
  • Otoky a bolesti dolních končetin.
  • Ztrátu hmotnosti a nevysvětlitelnou únavu.
  • Horečku, na kterou nezabírá žádná léčba.
  • Kašel, který neustává i po několika týdnech nebo se zhoršuje.
Rentgen plic
Fotografie: Freepik

Pokud se u vás vyskytnou některé z těchto příznaků, je důležité co nejdříve navštívit lékaře nebo specialistu, který vám provede diagnostiku a doporučí další postup. Můžete také zvážit určité metody očisty plic, které mohou pomoci zmírnit příznaky. Web Healthline doporučuje především upravit stravovací návyky, což zahrnuje začlenění zdravých potravin do jídelníčku a minimalizaci konzumace zpracovaných výrobků.

Poškození ledvin je třeba řešit dříve, než dojde k selhání. Mezi příznaky patří i únava a křeče

Zdravé návyky pro silné plíce

Také bychom doporučili začlenit do svého života dýchací cvičení, která obecně přispívají k posílení a regeneraci plic, zmiňuje odborník Thomas Johnson. Dále je důležité vyhnout se kouření, které je hlavní příčinou respiračních onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita, zejména cvičení zaměřené na posilování svalů podporujících dýchání, může také prospět vašim plicím.

Osobní trenér Gregory Minnis doporučuje např. pro osoby s chronickou obstrukční chorobou plic zařadit chůzi, jízdu na kole či plavání. Měli byste také dbát na ochranu před znečištěným vzduchem a minimalizovat expozici prachu a alergenům. Pokud vás tyto změny trápí, je vhodné se poradit se svým praktickým lékařem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]