Trombóza nemusí přijít znenadání. Tělo na příchod problémů upozorňuje

Fotografie: Freepik

Trápí vás v poslední době nějaká zdravotní potíž? Klidně to může být i přicházející trombóza. Bojíte se o své zdraví nebo to přehlížíte a doufáte, že to brzy odezní? Objevují se u vás nějaké zvláštní signály, že není něco v pořádku s vaším tělem? Pečujete o sebe a dohlížíte na zdraví svého těla? Dnes jsme si pro vás připravili nejčastější příznaky nebezpečné nemoci trombóza.

Pokud se některý z níže uvedených příznaků u vás objeví, nemusíte hned panikařit, ale rozhodně byste měli zpozornět, protože právě tyto příznaky mohou být signálem přicházející nebo hrozící trombózy. Ta by vám následně mohla hodně znepříjemnit život, a to rozhodně nikdo nechce.

Dva typy trombózy

Trombóza se projevuje jako porucha srážlivosti krve, resp. ve chvíli, kdy krevní sraženina blokuje průtok krve v cévách nebo v srdci. Rozlišují se dva typy trombózy. Můžete znát hlubokou žilní trombózu, která je běžně považována za nejnebezpečnější nebo arteriální trombóza. V každém případě jsou obě dvě vážnou zdravotní komplikací, se kterou si není radno v žádném případě zahrávat.

Život v ohrožení

Hluboká žilní trombóza se vyvíjí primárně v hlubokých žilách dolních končetin a brání tomu, aby krev správně proudila. Z této sraženiny navíc mohou uniknout menší kousky, které následně mohou způsobit ohrožení života, vstoupí-li do krevního řečiště k životně důležitým orgánům, kterými jsou například srdce nebo plíce. Nyní vám nabídneme 8 hlavních příznaků, o kterých byste měli rozhodně informovat lékaře.

Bolest nohou, otok a kůže

Bolest nohou je hlavním příznakem hluboké žilní trombózy a v mnohých případech je to jediný příznak. Bolest se projevuje jako ostrá a silná, ale je nutné ji umět odlišit od svalových křečí.

Otok končetiny, resp. kotníku, může být dalším příznakem. Pokud vám začne kotník otékat a nebudete k tomu znát žádnou příčinu, pak je rozhodně důvod navštívit lékaře.

Pokud se vám kůže nečervená nebo zfialoví, pak možná krevní sraženina ucpala krevní cévu. Stejně tak může kůže zfialovět a bude na dotek teplá. Velmi častou komplikací v souvislosti s trombózou je plicní embolie, a proto vám přinášíme její hlavní příznaky.

Rychlý tep, bolest na hrudi a dušnost

Rychlý tep může být také nebezpečným příznakem, který souvisí s hlubokou žilní trombózou. Uniknutý kus z krevní sraženiny blokuje tepnu a tím se může zrychlit tep.

Ostrá a bodavá bolest na hrudi je také nebezpečným příznakem, který by neměl být přehlížen. Navíc to může být příznak blížícího se infarktu. Stejně tak i dušnost může být velmi nebezpečným příznakem.

Bolest břicha je velmi těžká a máte pocit zvracení? V takovém případě se mlže jednat o běžné střevní nebo žaludeční potíže, ale může také jít o jeden z příznaků nebezpečné hluboké žilní trombózy. Buďte k sobě pozorní a nebojte se zajít si k lékaři. Včasným zásahem si můžete ušetřit spoustu dalších trápení.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]